• Zasoby ropy i gazu PUN wynoszą 346,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej
  • Pod względem produkcji i rezerw gazu ziemnego spółka zajmuje 8 miejsce
  • Koncern planuje do 2030 r. zwiększenie wydobycia z 3,5 mld m3 do 6 mld m3

Konsolidacja efektem wcześniejszych przejęć Orlenu

Integracja złóż gazu ziemnego i ropy naftowej wynika z wcześniejszych przejęć przez Orlen firm PGNiG oraz Lotos. W efekcie dwie spółki zajmowały się tą samą działalnością. Jak podano w komunikacie, decyzja o ich integracji miała na celu uzyskanie synergii operacyjnych i finansowych oraz dostosowanie działalności do wymogów prawnych obowiązujących w Norwegii.

Duże zasoby i produkcja

Łączne zasoby węglowodorów PUN po przejęciu wynoszą 346,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a wydobycie to 88,1 tys. baryłek dziennie. W obu kategoriach spółka znajduje się w pierwszej dziesiątce wszystkich firm operujących na norweskich wodach. Pod względem produkcji i rezerw gazu ziemnego PUN znajduje się na miejscu 8. W 2022 r. wydobycie tego surowca w Grupie Orlen wyniosło 3,5 mld m3.


Gazu ze złóż norweskich ma być coraz więcej

Po połączeniu PUN ma udziały w 98 koncesjach, więcej mają tylko cztery przedsiębiorstwa. Plany koncernu zakładają zwiększenie wydobycia gazu ziemnego do 12 mld m3 do 2030 r. To o połowę więcej niż aktualnie. Na Norwegię ma przypadać 6 mld m3, o 75% więcej w porównaniu z 2022 r. Cały ten surowiec ma być dostarczany do Polski gazociągiem Baltic Pipe. Wartość planowanych w ciągu najbliższych pięciu lat inwestycji wynosi 3 mld dol. Aktualnie najważniejsze jest zagospodarowanie złóż Tommeliten Alpha, Fenris, Yggdrasil, Ørn oraz Alve Nord.

PUN szybko zwiększał wydobycie, od 0,5 w 2020 r. przez 1,4 w 2021 r. i 3,1 mld m3 w 2022 r. Firma przejęła też spółkę INEOS Exploartion and Production Norge. Grupa prowadzi wydobycie na 17 złożach Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

Przeczytaj także: Gaz-System będzie współpracować z duńskim operatorem sieci gazowych