• W elbląskiej elektrociepłowni wykonano fundamenty pod trzy silniki gazowe
  • Ich moc cieplna wyniesie 30 MW, elektryczna także 30 MW
  • Montaż odbędzie się pod koniec 2025 r.

Fundamenty pod trzy silniki gazowe

W ramach prac przygotowawczych zakończono wylewanie fundamentów pod trzy silniki gazowe, które będą sercem nowego układu kogeneracyjnego. Proces ten pochłonął niemal 450 m³ betonu, transportowanego w około 50 kursach betonowozów. Przed wylaniem fundamentów konieczne było przeprowadzenie palowania – wzmocnienia gruntu poprzez osadzenie w nim 220 betonowych pali o długości do 12 m. To niezbędne przygotowanie, biorąc pod uwagę masę samych silników, które ważyć będą łącznie około 480 ton i generować znaczne drgania podczas pracy.

Dalsze prace w elektrociepłowni

W kolejnych etapach zaplanowano wzniesienie konstrukcji budynków układu kogeneracyjnego oraz instalację głównych systemów technologicznych. Będą to m.in. instalacje przygotowania paliwa gazowego i olejowego, a także systemy oczyszczania spalin, w tym urządzenia redukujące emisję tlenków azotu. W sumie do realizacji całej infrastruktury zużyte zostanie około 1100 m³ betonu i 190 ton stali zbrojeniowej.

Nowe źródło kogeneracyjne w Elblągu będzie składało się z trzech silników gazowych, zdolnych do jednoczesnej produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Łączna moc cieplna układu wyniesie około 30 MWt, natomiast moc elektryczna sięgnie 30 MWe. Montaż jednostek wytwórczych przewidziany jest na końcówkę bieżącego roku.

Odejście od węgla

Budowa układu kogeneracyjnego silników gazowych to kulminacyjny etap większego programu inwestycyjnego prowadzonego przez Energę Kogenerację w Elblągu. W 2022 roku zakończono budowę nowoczesnej kotłowni rezerwowo-szczytowej o mocy cieplnej 114 MWt, złożonej z trzech kotłów gazowych. W elektrociepłowni działa również blok kogeneracyjny opalany biomasą o mocy cieplnej 42 MWt i elektrycznej 25 MWe.

Wcześniej zakład opierał się na kotłach węglowych, których eksploatacja została ograniczona przez unijne regulacje – m.in. Dyrektywę o emisjach przemysłowych (IED) oraz Konkluzje BAT. W ich wyniku dwa z trzech kotłów węglowych wyłączono już w 2020 r., a trzeci przeszedł modernizację ograniczającą jego moc w paliwie do poniżej 50 MWt, co umożliwiło dalszą – choć czasowo ograniczoną – eksploatację pod łagodniejszymi normami dla średnich źródeł spalania.

Przeczytaj także: Kanada. Rozpoczyna się budowa pierwszego małego reaktora BWRX-300