• Siedem osób kandydowało na stanowisko prezesa CPK
  • Rada nadzorcza wybrała Mikołaja Wilda, dotychczasowego p.o. szefa zarządu
  • O posadę członka zarządu ds. komunikacji i PR ubiegało się dziewięcioro kandydatów

Mikołaj Wild jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Prawa Niemieckiego i Szkoły Prawa Amerykańskiego przy Uniwersytecie Warszawskim, University of Florida oraz stypendystą programu Magister iuris comparitivi na Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn.

Od 9 maja 2017 r. był pełnomocnikiem rządu ds. CPK. W maju br. został powołany na funkcję przewodniczącego rady nadzorczej spółki. 28 listopada został z niej oddelegowany do czasowego wykonywania czynności prezesa CPK.

W latach 2003-2006 pracował w Zespole Orzecznictwa i Studiów Biura Trybunału Konstytucyjnego. Od 2006 r. był zatrudniony w Prokuratorii Generalnej, a w latach 2008-2017 w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości, m.in. jako przewodniczący Sekcji Prawa Ustrojowego, Sekcji Prawa Cywilnego i członek Rady Naukowej (2013-2017). Od 2015 do 2017 r. jako wiceminister skarbu państwa kierował m.in. Departamentem Prawno-Procesowym Mienia Skarbu Państwa oraz Biurem Audytu i Kontroli. Sprawował nadzór nad spółkami sektora lotniczego, w tym nad PLL LOT.

W 2017 r. był głównym doradcą prezesa Rady Ministrów, a od 9 maja 2017 r. do 1 lutego 2018 r. pracował jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od 1 lutego 2018 r. pełnił również funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.


Sylwia Matusiak została wybrana w konkursie (w postępowaniu uczestniczyło dziewięć osób) na członka zarządu ds. komunikacji i PR. Od lipca 2019 r., jako członek zarządu delegowany przez radę nadzorczą, pełniła nadzór nad Biurem Komunikacji i PR oraz Biurem Strategii i Współpracy Międzynarodowej CPK. Zasiada w radzie nadzorczej CPK od momentu rozpoczęcia działalności tej spółki. Od lipca 2018 r. do lipca 2019 r. zarządzała Działem Komunikacji i Marketingu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wcześniej pracowała jako dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu. Pełniła też funkcję dyrektora Departamentu Edukacji i Wydawnictw w Narodowym Banku Polskim. Była wicedyrektorem Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP, a także dyrektorem i rzecznikiem prasowym w Klubie Parlamentarnym Prawo i Sprawiedliwość.

Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i studia podyplomowe Executive MBA w Wyższej Szkole Menedżerskiej.

W skład zarządu CPK wchodzą także: Piotr Malepszak, odpowiadający za część kolejową inwestycji, Dariusz Sawicki, w którego gestii jest komponent lotniczy i Michał Wrona, odpowiedzialny za finanse spółki.

CPK do 2027 r. wybudowany ma zostać w środkowej części Polski, między Warszawą a Łodzią. Będzie jednym z największych węzłów przesiadkowych w Europie, który zintegruje krajowy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Rząd zaplanował budowę 1600 km nowych linii kolejowych, prowadzących do CPK i do Warszawy. W pierwszym etapie przepustowość lotniska i węzła transferowego oszacowano na 45 mln pasażerów rocznie, czyli około 400 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań) w ciągu roku na dwóch drogach startowych.

Przeczytaj także: W nadchodzącym roku powstanie master plan dla CPK