Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) opublikowała dokument, wyznaczający m.in. korytarze dla planowanych linii kolejowych i dróg ekspresowych, którymi będzie można dotrzeć do nowego polskiego lotniska. Opracowanie tzw. SSL (strategicznego studium lokalizacyjnego) poprzedzono konsultacjami społecznymi, podczas których otrzymano prawie 160 tys. uwag i wniosków.
Fot. oneinchpunch / Adobe Stock
W SSL znalazły miejsce m.in. propozycje korytarzy linii kolejowych. Ich łączna długość to 1800 km. Jak podano, w pierwszej wersji dokumentu projektanci opracowali ponad 10 tys. km wariantów. Oprócz tego w studium znalazły się założenia dotyczące budowy 400 km nowych dróg, a także samego portu lotniczego wraz z intermodalnym węzłem kolejowym. Uwzględniono również pozostałe inwestycje, jak instalacje elektroenergetyczne, sieci wod-kan, instalacje do przesyłu i magazynowania paliw itp.
Pierwsza wersja dokumentu przedstawiona została do konsultacji społecznych w lutym 2020 r. Zawierała plany korytarzy, stanowiących ramy przestrzenne dla tzw. trasowań (wyznaczenia proponowanych przebiegów dla nowych linii kolejowych). Ich przebiegi zostaną doprecyzowane w kolejnych etapach inwestycji, szczególnie w ramach opracowywania studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych.
Podczas pierwszej tury konsultacji społecznych (luty–marzec ub.r.) zgłoszono 146 tys. uwag. Część z nich została uwzględniona i studium w nowej wersji poddano strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko. Drugi etap konsultacji miał miejsce pod koniec roku (listopad–grudzień) – oprócz projektu SSL debatowano nad projektem prognozy oddziaływania na środowisko. W tej turze do CPK wpłynęło kolejnych 13 tys. zapytań i wniosków.
Kolejny etap przygotowań do budowy węzła przesiadkowego to określenie lokalizacyjnych wariantów, wystąpienie o decyzję środowiskową i projektowanie portu wraz z infrastrukturą dostępową.
CPK to planowany port lotniczy, który powstać ma do 2027 r. pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz obsługiwać na początku 45 mln pasażerów rocznie. Według harmonogramu prace budowlane rozpoczną się w 2023 r.
Przeczytaj także: CPK: zielone światło dla rozporządzenia obszarowego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.