Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, południowokoreański minister infrastruktury i transportu oraz prezesi lotnisk International Incheon Airport i planowanego portu lotniczego w ramach CPK podpisali porozumienie o m.in. zaangażowaniu kapitałowym Koreańczyków w polski projekt infrastrukturalny.
Fot. International Incheon Airport/Facebook
- Koreańczycy mogą objąć mniejszościowy pakiet udziałów w spółce joint venture
- Strony dokonają oceny finansowej projektu
- W przedsięwzięciu ma pomóc doświadczenie z budowy i użytkowania lotniska Incheon
W myśl dokumentu, powstanie wspólne przedsięwzięcie w formule joint venture, w którym południowokoreański partner obejmie mniejszościowy pakiet udziałów. Incheon International Airport Corporation (IIAC) od początku 2021 r. świadczy specjalistyczne usługi doradcze na rzecz CPK. Do końca roku mają zostać opracowane szczegółowe warunki wspólnej inwestycji.
Współpraca bliższa i na dłużej
Polsko-koreańska współpraca trwa od wielu miesięcy w ramach lotniskowej grupy roboczej utworzonej w wyniku podpisania w lutym 2021 r. przez strony listu intencyjnego. Zespoły CPK i IIAC określiły już obszary dla dodatkowych wspólnych działań.
Partnerstwo strategiczne obejmie działania związane z oceną finansową projektu i studiami wykonalności.
Z perspektywy czasu oceniam prowadzone wspólnie ze stroną koreańską działania jednoznacznie pozytywnie. Dzisiaj wykonujemy duży krok w kierunku uczynienia z części lotniskowej CPK wspólnej inwestycji Polski i Korei Południowej. Taki ruch pozwoli na połączenie południowokoreańskiej wiedzy i doświadczenia z polską ambicją i potencjałem – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Południowokoreański minister ziemi, infrastruktury i transportu Noh Hyeong Ouk zadeklarował, że jego resort i władze koreańskiego lotniska wykorzystają doświadczenie zdobyte w trakcie budowy i eksploatacji Portu Lotniczego Incheon, by wesprzeć projekt CPK.
Koreański port lotniczy wciąż się rozbudowuje
Spółka IIAC, operator lotniska Incheon, rozpoczęła w tym roku czwarty etap rozbudowy tego portu lotniczego. Powstanie czwarty pas startowy i zostanie rozbudowany terminal 2. Na te zadania zaplanowano wydatki na poziomie 5,4 mld dol. do 2025 r.
W przypadku Incheon projekty średnio- i długoterminowe, np. czwarty etap rozbudowy lotniska, realizujemy zgodnie z harmonogramem i niezależnie od spowolnienia wywołanego COVID-19. Dzięki takiemu podejściu w przyszłości będziemy w stanie sprawnie odpowiedzieć na prognozowany zwiększony popyt na transport ludzi i towarów. W ramach przedsięwzięcia joint venture planujemy aktywnie aktualizować założenia wspólnej inwestycji, biorąc pod uwagę potencjał CPK jako hubu dla Europy Środkowo-Wschodniej – skomentował prezes spółki IIAC i Lotniska Incheon Kim Kyung-Wook.
Początkowo lotnisko Incheon miało dwie równoległe drogi startowe, o długościach po 3,75 km. Rocznie port mógł obsługiwać 30 mln pasażerów i 1,7 mln ton towarów. W miarę rozwoju rynku południowokoreański rząd realizował kolejne etapy rozbudowy. W efekcie w 2019 r., przed nadejściem pandemii, obsłużono ponad 71 mln pasażerów i 2,7 mln ton towarów.
Ambicje CPK
W pierwszym etapie w Porcie Solidarność zaplanowano dwa pasy startowe długie na 4 km każdy. Już wtedy stanie się największym lotniskiem w Europie Środkowo-Wschodniej. CPK informuje, że na zaawansowanym etapie są badania środowiskowe i terenowe, przygotowywanie master planu i wykupu nieruchomości związane z tym obiektem. W zakresie kolejowym opracowywane są studia wykonalności.
Przeczytaj także: Inwestycja w gdańskim porcie lotniczym
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.