Najlepsze lotniska na świecie [2017]
Prestiżowe nagrody Skytrax przyznawane są na podstawie głosów, które pasażerowie lotnisk oddają w specjalnie przygotowanym kwestionariuszu. Zawiera on kilkadziesiąt pytań dotyczących m.in. takich kwestii, jak: bezpieczeństwo, obsługa, odprawa, transfery, serwis bagażu, standardy dla osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi, czystość terminali i pomieszczeń dla pasażerów, usługi gastronomiczne i rozrywkowe. W tegorocznej edycji rankingu przeprowadzono 13,82 mln ankiet, które wypełnili pasażerowie reprezentujący 105 narodowości. Kwestionariusz obejmował 550 lotnisk na całym świecie. Głosy były zbierane od lipca 2016 r. do lutego br.
10. Frankfurt Airport (Niemcy)
Port lotniczy Frankfurt Airport
Największe niemieckie lotnisko istnieje od 1936 r. i zajmuje powierzchnię 2 tys. ha. Posiada cztery pasy startowe i dwa terminale, każdego roku obsługując ponad 60 mln pasażerów. Jest głównym hubem dla Lufthansy i umożliwia loty w 293 kierunkach – to najwięcej bezpośrednich połączeń na świecie. Do TOP10 frankfurckie lotnisko awansowało z ubiegłorocznego miejsca 12.
9. Heathrow Airport (Wielka Brytania)
Lotnisko Heathrow Airport
Port lotniczy Londyn-Heahrow to największe lotnisko w Europie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów (blisko 75 mln w ciągu roku) w ruchu międzynarodowym. Swoim klientom umożliwia połączenia z 90 krajami. Pięć terminali lotniczych i dwa pasy startowe (w planach jest już budowa trzeciego) umożliwiają obsługę przez około 90 linii lotniczych. W 2016 r. port obchodził swoje 70. urodziny. W tym roku Heathrow oceniono nieco gorzej niż w poprzednim zestawieniu, gdy lotnisko uplasowało się na pozycji nr 8.
8. Zurich Airport (Szwajcaria)
Port lotniczy Zurich Airport
Zbudowany w 1953 r. port Zurych-Kloten usytuowany jest na wysokości 432 m n.p.m. To największe lotnisko w Szwajcarii obsługuje ponad 26 mln pasażerów rocznie, a liczba operacji przekracza 265 tys. Jest głównym węzłem dla Swiss International Air Lines – szwajcarskich narodowych linii lotniczych. Dla 25% osób korzystających z lotniska jest ono portem przesiadkowym. Względem ubiegłego roku Zurich Airport spadł w rankingu o jedno miejsce.
7. Centrair Nagoya (Japonia)
Port lotniczy Centrair Nagoya
Zlokalizowany na sztucznej wyspie w zatoce Ise koło Tokoname (to około 30 km od Nagoi, czwartego co do wielkości miasta Japonii) port zajmuje powierzchnię około 470 ha. To stosunkowo „młode” lotnisko (powstało w 2005 r.) przewozi rocznie około 10,2 mln osób. Podobnie jak port lotniczy w Zurichu, w tegorocznym zestawieniu japońskie lotnisko zanotowało nieznaczny spadek (o jedną pozycję).
6. Hamad International Airport (Katar)
Port lotniczy Hamad International Airport
To najnowsze lotnisko w zestawieniu – dla pasażerów dostępne jest dopiero od 2014 r. Port Hamad zastąpił dawne lotnisko Doha, które zostało zamknięte z powodu niewystarczającej przepustowości. Leży 5 km na wschód od niego, na wysokości 11 m n.p.m., i jest jedynym lotniskiem cywilnym w Katarze. Dysponuje na ten moment tylko jednym terminalem pasażerskim, ale z uwagi na zbliżające się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022 r., które wygenerują dodatkowy ruch pasażerski, zaplanowano budowę drugiego terminalu. Obecnie Hamas obsługuje ponad 37 mln pasażerów rocznie, ale liczba ta bardzo szybko rośnie (20,4% w ciągu roku). Głównym operatorem portu jest narodowa linia lotnicza Qatar Airways. W 2016 r. lotnisko zamykało pierwszą dziesiątkę rankingu Skytrax.
5. Hong Kong International Airport (Chiny)
Port lotniczy Hong Kong International Airport
Międzynarodowy port lotniczy w Hongkongu (a właściwie na wyspie Chek Lap Kok) w przyszłym roku będzie świętował 20. rocznicę otwarcia. Lotnisko każdego roku obsługuje 70,5 mln pasażerów, którzy korzystają z ponad 100 linii lotniczych, oferujących połączenia do około 180 miast na całym świecie. Jego terminal pasażerski, przypominający kształtem samolot, jest jednym z największych terminali na świecie (docelowo obok ma powstać jeszcze drugi). Do dyspozycji linii lotniczych są dwa równoległe pasy startowe, których długość (3,8 km) pozwala na równoczesne starty i lądowania. Ruch obsługują dwie wieże kontrolne. Lotnisko w Hongkongu jest najbardziej ruchliwą bramą cargo na świecie. W zestawieniu utrzymał swoją pozycją względem ubiegłego roku.
4. Munich Airport (Niemcy)
Lotnisko Munich Airport
Port lotniczy w Monachium tylko w 2016 r. obsłużył ponad 42 mln pasażerów. Otwarte w 1992 r. lotnisko jest drugim pod względem wielkości portem w Niemczech. Dysponuje dwoma terminalami pasażerskimi (plus jednym pomocniczym) i oferuje loty do 248 miejsc na świecie. Dzięki nowoczesnym urządzeniom typu cargo jest przystosowane do obsługi samolotów szerokokadłubowych (m.in. Airbusa A380). W tym roku miejsce na podium port musiał ustąpić lotnisku koreańskiemu.
3. Incheon International Airport (Korea Południowa)
Lotnisko Incheon International Airport
Znajdujące się w odległości około 52 km na zachód od Seulu (na wyspie Yeongjong-Yongyu, niedaleko Inczon) lotnisko jest jednym z najruchliwszych portów przesiadkowych w Azji. Tylko w ubiegłym roku obsłużyło blisko 58 mln pasażerów. Powstanie portu lotniczego (otwarto go w 2001 r.) było reakcją Korei Południowej na dynamiczny wzrost międzynarodowego ruchu lotniczego po igrzyskach olimpijskich w Seulu (1988 r.), gdy okazało się, że lotnisko Gimpo nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zainteresowanych. Port Seul-Inczon dla lepszej komunikacji jest połączone autostradą (do dyspozycji pasażerów jest także transport kolejowy – pociągi i metro) z dawnym lotniskiem, które aktualnie obsługuje wyłącznie loty krajowe. Lotnisko zajmuje wysokie pozycje w wielu międzynarodowych rankingach, m.in. jako najczystszy port lotniczy na świecie oraz posiadający najbardziej atrakcyjną ofertę rozrywkową (m.in. pole golfowe, lodowisko, kasyno i spa). Seul-Inczon zanotował w rankingu nieznaczny spadek – z miejsca trzeciego na drugie.
2. Tokyo International Haneda (Japonia)
Lotnisko Tokyo International Haneda
Powstały w 1931 r. na częściowo sztucznej wyspie na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej port lotniczy jest głównym hubem dla krajowych linii lotniczych: Japan Airlines oraz All Nippon Airways. Do dyspozycji pasażerów są trzy terminale (w tym jeden międzynarodowy), natomiast przewoźnicy korzystają z czterech pasów startowych; jeden z nich umożliwia loty długodystansowe w godzinach nocnych. Według najnowszych statystyk (2016 r.) port lotniczy obsługuje ponad 79,5 mln pasażerów rocznie. W ciągu roku awansował w zestawieniu Skytrax z miejsca czwartego.
1. Singapore Changi (Singapur)
Port lotniczy Singapore Changi
Najlepsze lotnisko na świecie działa w Singapurze od 1981 r., obsługując już ponad 58 mln pasażerów w ciągu roku. To jeden z największych węzłów komunikacyjnych w Azji Południowo-Wschodniej, z którego korzysta 100 przewoźników, oferujących połączenia do 380 miast w 90 krajach świata. Port jest stale rozbudowywany. Niespełna kilka dni temu, 31 października br., do użytku został oddany czwarty terminal pasażerski, a otwarcie piątego, który ma być większy niż wszystkie pozostałe łącznie, planowane jest na rok 2020. Na pierwszym miejscu w rankingu Skytrax na najlepsze lotnisko świata znajduje się nieprzerwanie od pięciu lat.
Kto jeszcze znalazł się w rankingu?
W rankingu „The World's Top 100 Airports 2017” znalazły się łącznie 34 europejskie porty lotnicze, z czego aż pięć znajduje się na terenie Niemiec. Sporym uznaniem pasażerów cieszą się także lotniska azjatyckie, szczególnie chińskie, japońskie i indyjskie, które zajmują blisko 30% (29 portów) zestawienia. Największy awans w rankingu zanotowały porty lotnicze w Dżakarcie (Soekarno-Hatta – z miejsca 63. na 44.) oraz w Szanghaju (Shanghai Hongqiao – zmiana pozycji z 34. na 18), zaś największy spadek lotniska w Islandii (Keflavik Airport zajął 97. miejsce, o 25 „oczek” niżej niż w 2016 r.) oraz Rosji (Moscow Domodedovo – z 53. na 74. miejsce). Tylko siedmiu portom lotniczym udało się obronić swoje miejsce w rankingu.
Polski akcent w zestawieniu najlepszych lotnisk świata
W stosunku do roku ubiegłego w rankingu znalazło się siedmiu „debiutantów” (w 2016 r. zajmowali miejsca poza pierwszą setką). Jednym z nich jest Lotnisko Chopina w Warszawie – jedyny polski akcent w zestawieniu. „Okęcie”, awansujące na przedostatnie miejsce rankingu TOP100 z pozycji 112., jest największym portem lotniczym w Polsce i głównym hubem dla Polskich Linii Lotniczych LOT. W ubiegłym roku obsłużyło blisko 12,8 mln pasażerów, co stanowi 37,6% wszystkich pasażerów, korzystających w 2016 r. z krajowego i międzynarodowego ruchu lotniczego. Lotnisko w Warszawie w rankingu Skytrax znalazło się do tej pory tylko raz - w 2014 r., gdy zajęło 98. miejsce.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.