• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najlepsze lotniska świata 2021

Opublikowano: 22-08-2021 Źródło: worldairportawards.com

Ośmioletnia dominacja singapurskiego portu lotniczego w zestawieniu najlepszych lotnisk na świecie dobiegła końca. I choć w tym roku pierwsze miejsce w rankingu przyznano obiektowi, który również znalazł się w 2020 r. na podium, tegoroczna lista przyniosła więcej niespodzianek. Które lotniska znalazły się w tym roku w pierwszej dziesiątce najlepszych w skali globalnej i – co dla nas najistotniejsze – czy w TOP100 są obecne polskie porty lotnicze?


Fot. Nieuwland / Adobe Stock Fot. Nieuwland / Adobe Stock

„World Airport Awards” to konkurs na najlepszy port lotniczy na świecie według pasażerów. Specjalne ankiety trafiają do klientów lotnisk, którzy oceniają je pod kątem m.in. bezpieczeństwa, komunikacji, obsługi, oferty gastronomicznej, czystości czy połączenia z najważniejszymi miastami danego kraju (rodzaj transportu, bliskość stacji/przystanków itp.). nagrody rozdawane są od 1999 r. w kilku kategoriach, m.in. najlepszy personel lotniska na świecie, najczystszy port lotniczy czy najlepsza ochrona na lotnisku. 

W tym roku wręczono też specjalne wyróżnienia w nowej kategorii: 2021 COVID-19 Airport Excellence Awards.

Oto najlepsze lotniska na świecie w roku 2021:

 1. Hong Kong International Airport (Chiny)

Fot. Hong Kong International Airport / Facebook

Fot. Hong Kong International Airport / Facebook

Zlokalizowany na wyspie Lantau (największa wyspa Hongkongu) port lotniczy został oddany do użytku w lipcu 1998 r. Dysponuje dwoma drogami startowymi oraz dwoma terminalami. Jest hubem dla Cathay Pacific, Hong Kong Airlines oraz Hong Kong Express. Lotnisko zastąpiło znajdujący się w samym Hongkongu port Kai Tak, którego przepustowość osiągnęła maksimum. W ub.r. Hong Kong Airport zajmował w rankingu miejsce 6.

 1. Kansai International Airport (Japonia)

Fot. Kansai International Airport / Facebook

Fot. Kansai International Airport / Facebook

Lotnisko w Osace jest dostępne dla pasażerów od września 1994 r. Ma dwa pasy startowe i tyle samo terminali pasażerskich. Jest węzłem przesiadkowym dla All Nippon Airways, FedEx Express, Japan Airlines, Jetstar Japan, Nippon Cargo Airlines oraz Peach Aviation. Powstało na sztucznej wyspie, 5 km od brzegów Honsiu. W stosunku do poprzedniego roku port awansował w zestawieniu o jedno oczko.

 1. Heathrow Airport (Wielka Brytania)

Fot. Heathrow Airport / Facebook

Fot. Heathrow Airport / Facebook

Znajdujące się w londyńskim Hillingdon port lotniczy funkcjonuje od maja 1946 r. Jest hubem dla linii British Airways. Piloci samolotów mają tu do dyspozycji dwie drogi startowe, a dla pasażerów dostępnych jest aż pięć terminali. To jedno z sześciu międzynarodowych lotnisk obsługujących stolicę Wielkiej Brytanii. W porcie powstaje obecnie trzeci pas startowy. Londyński port w 2020 r. znajdował się poza TOP10 – na pozycji 12.

 1. Zurich Airport (Szwajcaria)

Fot. Zurich Airport / Facebook

Fot. Zurich Airport / Facebook

Największe lotnisko w Szwajcarii znajduje się w kantonie Zurych i działa od czerwca 1948 r. Jest węzłem przesiadkowym dla Edelweiss Air oraz Swiss International Air Lines. Posiada trzy pasy startowe oraz dwa terminale pasażerskie. Rok temu lotnisko w Zurychu uplasowało się na miejscu 11. 

 1. Munich Airport (Niemcy)

Fot. Markus Mainka / Adobe Stock

Fot. Markus Mainka / Adobe Stock

Otwarty w maju 1992 r. port lotniczy w Monachium położony jest właściwie około 30 km od miasta, w Erdinger Moos k. Freising. Posiada dwa terminale pasażerskie (i dodatkowy terminal środkowy) oraz tyle samo dróg startowych. To hub dla Lufthansy oraz Lufthansy CityLine. Jest wyposażony w rozbudowane zaplecze serwisowe i ładunkowe, zdolne do obsługi samolotów szerokokadłubowych. Monachijski port zanotował – w stosunku do roku poprzedniego – spadek w rankingu o jedną pozycję.

 1. Narita International Airport (Japonia)

Fot. wooooooojpn / Adobe Stock

Fot. wooooooojpn / Adobe Stock

Lotnisko Narita zostało otwarte w 1978 r. i znajduje się w prefekturze Chiba, około 70 km od stolicy Japonii. Dysponuje dwoma pasami startowymi oraz trzema terminalami. Stanowi węzeł przesiadkowy dla: All Nippon Airways, Japan Airlines, Jetstar Japan, Nippon Cargo Airlines, Peach Aviation, Spring Airlines Japan i ZIPAIR Tokyo. Stanowi jedno z najważniejszych połączeń lotniczych między Azją i Ameryką Północną oraz Ameryką Południową. Narita Airport w tamtym roku znalazło się na 7. miejscu.

 1. Incheon International Airport (Korea Południowa)

ot. Incheon International Airport / Facebook

ot. Incheon International Airport / Facebook

Funkcjonujące od marca 2001 r. lotnisko w Incheon (około 50 km od Seulu) posiada dwa terminale pasażerskie i aż cztery drogi startowe. Jest hubem dla wielu linii lotniczych, m.in. Air Seoul, Eastar Jet, Korean Air oraz T’way Air. To jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Azji połączone jest autostradą z innym portem lotniczym – Seul-Gimpo. Na terenie Incheon Airport znajduje się rozbudowana infrastruktura hotelowa, sportowa, rozrywkowa i rekreacyjna, z polem golfowym, lodowiskiem, kasynem, spa oraz ogrodem na czele. W 2020 r. port w Incheon znalazł się na tej samej pozycji.

 1. Changi Airport (Singapur)

Fot. Changi Airport / Facebook

Fot. Changi Airport / Facebook

Słynne singapurskie lotnisko działa od grudnia 1981 r. Jest węzłem przesiadkowym dla FedEx Express, Jetstar Asia Airways, Scoot oraz Singapore Airlines. Posiada trzy pasy startowe oraz cztery terminale pasażerskie. Znajduje się we wschodniej części wyspy Singapur. Jest jednym z najważniejszych portów lotniczych w Azji i wciąż podlega rozbudowie. Cechą charakterystyczną obiektu jest znajdujący się pomiędzy terminalami kompleks o nazwie Jewel, który stanowi połączenie ogrodu, centrum handlowo-rozrywkowego i stanowisk do odprawy oraz sprzedaży biletów. Rok temu Changi Airport było liderem rankingu najlepszych lotnisk na świecie.

 1. Tokyo Haneda (Japonia)

Fot. Yury Zap / Adobe Stock

Fot. Yury Zap / Adobe Stock

Tokijski port lotniczy w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny – został otwarty w sierpniu 1931 r. Zlokalizowany w dystrykcie Ōta, częściowo na sztucznej wyspie, na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej, posiada trzy terminale pasażerskie oraz cztery drogi startowe. To hub dla m.in. Japan Airlines, Air Do oraz Star Flyer. Przez długi czas był jedynym portem obsługującym Tokio, później (w 1978 r.) ruch międzynarodowy przejęło lotnisko Narita. Tokyo Haneda utrzymał ubiegłoroczną pozycję w zestawieniu.

 1. Doha Hamad (Katar)

Fot. Hamas Airport / Facebook

Fot. Hamas Airport / Facebook

Najlepsze lotnisko na świecie znajduje się w stolicy Kataru. W użytku jest od kwietnia 2014 r. Swój węzeł mają tu katarskie linie lotnicze: Qatar Airways, Qatar Airways Cargo oraz Qatar Executive. Dla pasażerów dostępny jest jeden terminal, a statki powietrzne poruszają się po dwóch drogach startowych. Lotnisko zastąpiło dotychczas użytkowane, które zlokalizowane było zaledwie 5 km od obecnego. W porównaniu do ub.r. zanotowało awans z 3. miejsca.

Pełny ranking najlepszych lotnisk na świecie 2021 wg Skytrax znajduje się tutaj. Niestety, w TOP100 nie znalazło się żadne polskie lotnisko.

Zobacz także: Lotniska w Polsce [zestawienie]

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.