Jak podano w komunikacie, rekordowy wynik lotniska w Jasionce to efekt uruchomienia nowych połączeń międzynarodowych, m.in. do Nowego Jorku, Tel-Awiwu czy Aten, a także większej liczby lotów czarterowych.

Do tego, jak podkreślono, dochodzi stale rosnące zainteresowanie lotami z Rzeszowa do Warszawy. W pierwszych sześciu miesiącach br. z tej trasy skorzystało ponad 100 tys. pasażerów, czyli 15 % więcej niż w minionym roku. Więcej osób, samolotami Lufthansy, poleciało także do Monachium.


To rezultat zgodny z naszymi oczekiwaniami i potwierdzający, że nasze lotnisko jest najważniejszym portem regionalnym w Polsce wschodniej. Nowe kierunki regularne i sezonowe oraz większa ilość połączeń z portami przesiadkowymi w Warszawie i Monachium przełożyły się na istotny wzrost ruchu pasażerskiego. Jesteśmy dopiero u progu sezonu wakacyjnego, zatem w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się jeszcze lepszych wyników – mówi, cytowany w komunikacie, Michał Tabisz, prezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Historia podrzeszowskiego lotniska sięga lat okupacji hitlerowskiej. Z kolei 8 maja 2012 r., po 15 miesiącach budowy, oddano do użytku nowy terminal pasażerski: w ramach jednego obiektu połączono funkcję odlotową oraz przylotową. Budynek ma trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Jego przepustowość wynosi 720 pasażerów na godzinę, a docelowo może osiągnąć 1400 pasażerów na godzinę, co oznaczałoby roczną przepustowość na poziomie 1,8 mln pasażerów.

Przeczytaj także: Najlepsze lotniska na świecie [2018]