Lotnisko Katowice-Pyrzowice – największy regionalny port lotniczy w segmencie cargo w Polsce – poinformował o swoich planach inwestycyjnych w tym obszarze. W związku z dobrymi wynikami w obsłudze ładunków zamierza rozwinąć infrastrukturę cargo.
Terminal cargo w katowickim porcie lotniczym. Fot. Katowice Airport
Jak podał prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (zarządca lotniska) Artur Tomasik, zanotowano wzrost ruchu cargo – z portu odprawiono ponad 12,5% więcej ładunków niż rok temu (w sumie ponad 9,3 tys. ton). Zdaniem prezesa to efekt globalnego rozwoju handlu internetowego, w którym rosną m.in. firmy kurierskie (w Pyrzowicach swoje bazy mają m.in. DHL Express, USP, TNT oraz FedEx). Dzięki realizowanym przez nie regularnym lotom cargo, rosną przeładunki na lotnisku w Pyrzowicach. Tylko w pierwszym półroczu odprawiono ich ponad 1 tys. ton więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.
Wśród zapowiedzianych inwestycji w porcie GTL wymienia rozbudowę płyty postojowej cargo o ponad 45 tys. m² nawierzchni. Rozważana jest także budowa drugiego terminalu cargo.
Na lotnisku Katowice-Pyrzowice już trwają prace modernizacyjne – płyta cargo jest rozbudowywana o cztery stanowiska. Roboty zakończą się tu w październiku br.
Katowice Airport to wybudowane w 1966 r. lotnisko, zlokalizowane we wsi Pyrzowice k. Katowic. Zajmuje powierzchnię 500 ha, a jego przepustowość to 4 mln pasażerów obsłużonych w ciągu roku. 2017 r. port zamknął z wynikiem 3 877 235 odprawionych osób i 27 295 operacjami na koncie. Port pełni funkcję lotniczego hubu towarowego dla południowej części Polski. Terminal cargo zajmuje około 11 ha w południowo-wschodniej części lotniska.
Zobacz także: Lotniska w Polsce [ranking]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.