• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Centralny Port Komunikacyjny – Poczta Polska chce mieć swój hub

Opublikowano: 08-02-2021 Źródło: CPK

Poczta Polska, na terenie planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego, zamierza utworzyć hub logistyczny do obsługi towarów w ruchu krajowym i zagranicznym. Podpisano już w tej sprawie porozumienie ze spółką CPK.


Fot. ilustrac.: Georgiy/Adobe Stock Fot. ilustrac.: Georgiy/Adobe Stock
  • Poczta Polska to największy operator logistyczny w Europie Środkowo-Wschodniej
  • Ma wesprzeć CPK m.in. na etapie prac projektowych

Poczta Polska przebudowuje obecnie swoją sieć logistyczną w związku z intensywnym rozwojem e-commerce. Chcemy iść szybko naprzód, wykorzystując m.in. potencjał infrastrukturalny CPK. Nowa, lepsza infrastruktura przeładunkowa przełoży się na wzrost efektywności obsługi przesyłek, które przychodzą do Polski z zagranicy, a także tych, które Polacy, w tym polskie e-sklepy, wysyłają do innych krajów – powiedział Krzysztof Falkowski, wiceprezes Poczty Polskiej.

Zgodnie z umową, spółka CPK potrzeby Poczty będzie brać pod uwagę przy realizacji inwestycji lotniskowych, kolejowych i drogowych. Z kolei Poczta wesprze spółkę w przygotowywaniu m.in. dokumentacji projektowej. Poczta Polska, jako największy operator logistyczny w Europie Środkowo-Wschodniej, to dla nas kluczowy partner podczas budowy Portu Solidarność. Nawiązanie ścisłej współpracy już na etapie planowania portu lotniczego i nowych linii kolejowych dużych prędkości pozwoli na wypracowanie optymalnych rozwiązań. Razem osiągniemy więcej, wykorzystując efekt skali – stwierdził Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma rozpocząć się w 2023 r., a na przełom lat 2027/2028 zaplanowano wykonanie pierwszej operacji lotniczej. Port Solidarność powstanie w środkowej części Polski, między Warszawą a Łodzią. Początkowo obsługiwać ma do 45 mln pasażerów rocznie, a jeśli zajdzie taka konieczność, przepustowość będzie mogła wzrosnąć do 100 mln (rezerwa terenowa). Budowa lotniska pochłonie 35 mld zł, a kolejne 40 mld zł to koszt modernizacji i budowy linii kolejowych. W planie jest 10 tzw. szprych prowadzących do CPK i Warszawy ze wszystkich kierunków kraju.

CPK – inne porozumienia

Wcześniej spółka CPK podpisała z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) porozumienie dotyczące m.in. poszerzenia autostrady A2 między Łodzią i Warszawą. Porozumiała się także z przedstawicielami Wielkiej Brytanii – tamtejszy sektor lotniczy i kolejowy zaoferował swoje know-how. Z kolei z Polską Grupą Energetyczną będzie współpracować przy budowie elektrociepłowni w Porcie Solidarność, a z Państwowym Instytutem Geologicznym w zakresie geologii inżynierskiej, hydrogeologii i badań podłoża.

Lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego. Źródło: inzynieria.com Lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego. Źródło: inzynieria.com

Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!