Władze GTL, zarządcy portu w Pyrzowicach, ogłosiły plany wyprzedzenia portu w Krakowie pod względem liczby pasażerów - pisze "Gazeta Prawna". W tym roku w Katowicach ma być obsłużonych 2,5 mln podróżnych, ale na lotnisku pod Krakowem wciąż obsługiwanych jest o pół miliona osób więcej.

Plany zarządcy lotniska mogą być nie do wykonania na podstawie informacji o poślizgu przy budowie torów z Katowic na lotnisko, której zakończenie planowano na połowę 2012 r. Poślizg wynika z warunków, w jakich ma przebiegać budowa torów na terenach wysoko zurbanizowanych i pogórniczych. Tory zostaną położone w terminie, jednak braknie już czasu na elektryfikację linii łączącej Katowice z lotniskiem.

Istnieje jeszcze ewentualność, że do Euro 2012 będzie możliwe uruchomienie komunikacji trakcją spalinową a elektryfikacja linii zostanie wykonana po Euro 2012.

Do czerwca 2012 r. zmodernizowany zostanie 12 km odcinek do Balic koło Krakowa. Koszt inwestycji to blisko 280 mln zł a część środków pokryte zostanie z Funduszu Spójności.

Kolej ma też dotrzeć na czas do portu lotniczego na Okęciu. Do drugiego kwartału 2011 r. za kwotę blisko 410 mln zł ma powstać 2 km fragment torów w tunelu łączący miasto z gotową już stacją pod terminalem lotniska.