Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisał w ubiegłym tygodniu umowę dotyczącą opracowania studium wykonalności oraz realizacji projektów budowlano-wykonawczych (mających na celu przystosowanie infrastruktury świnoujskiego terminala promowego do obsługi transportu intermodalnego) z konsorcjum firm Compono i Tractebel Engineering. Zarząd portów Szczecin i Świnoujście chciałby dzięki tej inwestycji stworzyć potencjał obsługi masy ładunkowej aż do 30 tys. TEU w 2020 r. i 90 tys. TEU w 2040 r.; będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu transportu kolejowego.

Wyłoniony w przetargu nieograniczonym wykonawca będzie miał 11 miesięcy na przygotowanie studium wykonalności i wykonanie projektów budowlano-wykonawczych. Wbicie pierwszej łopaty pod inwestycję planowane jest w połowie przyszłego roku - powiedziała we wtorek PAP Monika Woźniak-Lewandowska (Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu).

Jakiej infrastrukury wymaga to przedsięwzięcie?

Zmiany będą znaczące:

  • stanowiska 5 i 6 zostaną połączone i przebudowane;
  • wybudowane zostanie nowe nabrzeże o długości 293 metrów i głębokości 13 metrów;
  • powstaną trzy nowe place postojowe połączone estakadą (która utworzy nowy, drugi wjazd na teren terminala;
  • zostaną zmodernizowane istniejące tory kolejowe;
  • powstanie nowa rampa i zostanie zakupiony nowy sprzęt przeładunkowy;
  • powstanie nowa galeria pasażerska.


Zarząd portu stawia na kolej, gdyż uważa ją za najbardziej ekologiczny środkiem transportu. Projekt zgodny jest też z polityką Unii Europejskiej, która podkreśla konieczność usprawnienia połączeń w ramach korytarzy transportowych z wykorzystaniem przyjaznych środowisku gałęzi transportu. 

Przeczytaj także: 10 najważniejszych przeładunkowych portów morskich na świecie