• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Polski młyn papierniczy na liście UNESCO?

Opublikowano: 27-10-2019 Źródło: UMWD

Pochodzący z XVI w. młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju (woj. dolnośląskie) zgłoszono na polską listę informacyjną UNESCO. To pierwszy krok na drodze do przyznania obiektowi tytułu światowego dziedzictwa kulturowego.


Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju. Fot. Mariusz Młynarczyk (MKiDN), źródło: UMWD Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju. Fot. Mariusz Młynarczyk (MKiDN), źródło: UMWD

Do dziś w Europie pozostało około 30 historycznych młynów papierniczych (kiedyś papier był towarem luksusowym). Ten w Dusznikach-Zdroju to jedyny tego typu obiekt w Polsce, do tego uważany jest za jedną z najpiękniejszych budowli przemysłowych na świecie. Zarządza nim Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Teraz przed nami kolejne zadania. Musimy zintensyfikować badania historii papiernictwa, nie tylko na obszarze Polski, ale również na świecie. Pozwoli to naszej placówce przekształcić się w międzynarodowy ośrodek gromadzenia i upowszechniania wiedzy o dziejach papiernictwa. Wyniki badań wykorzystamy do opracowania wniosku o wpis papierni na listę UNESCO, w którym nasz obiekt oraz inne europejskie młyny papiernicze zostaną dokładnie scharakteryzowane – mówi Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa.

Źródło: UMWD Źródło: UMWD

Zgodnie z koncepcją, na listę UNESCO pod jedną pozycją wpisanych zostanie kilka najcenniejszych historycznych papierni. Oprócz młyna w Dusznikach, także np. papiernie z Czech (Velke Losiny), Niemiec (Homburg) i Francji (Ambert). Muzeum Papiernictwa w Dusznikach jest liderem grupy.

W związku z tymi planami, przed muzeum także kolejne wyzwania. Innym niezwykle istotnym zadaniem będzie modernizacja ekspozycji muzealnych pod kątem obsługi znacznie większej liczby zwiedzających niż obecnie. Niezbędne jest również stworzenie odpowiedniej infrastruktury turystycznej w obrębie papierni – m.in. centrum obsługi turystów, punktów gastronomicznych, miejsc parkingowych. Wpis na listę UNESCO wiąże się z kilkukrotnym zwiększeniem liczby zwiedzających. Musimy się na to dobrze przygotować – dodaje Maciej Szymczyk.

Na liście informacyjnej (ang. tentative list) znajdują się obiekty, które państwo zamierza zaproponować do wpisu na właściwą listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie na liście informacyjnej znajdują się także inne obiekty z Polski: Modernistyczne Śródmieście Gdyni (2019), Bukowe lasy o charakterze pierwotnym w Bieszczadzkim Parku Narodowym (2019), Gdańsk – miasto wolności i pamięci (2005), Kanał Augustowski (2006) oraz Pienińska dolina Dunajca (2006).

Zobacz także: Odkryto drogę do przedwojennej fabryki amunicji w Warszawie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia