W Krakowie zostanie wybudowane Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. Powstanie na poprzemysłowym terenie Nowej Huty. Zaplanowano m.in. sortownię odpadów mieszanych o przepustowości ponad 400 ton na dobę. Będą też przetwarzane plastiki.
Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania
Koszt budowy Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych oszacowano na około 245 mln zł, a instalacje mają zostać uruchomione w 2026 r. W Krakowie od 2013 r. działa Zintegrowany System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi zarządzany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO). Odzyskiwanie surowców wtórnych na poziomie 60% z dużym zapasem spełnia wymagane prawem unijne wskaźniki odzysku i składowania odpadów. Jednak nowa inwestycja jest niezbędna ze względu na zmianę w sposobie obliczania poziomu przetwarzania odpadów, która wejdzie w życie w 2025 r., a także podniesienie w 2023 r. poziomu wymaganego recyklingu do 65%.
Planowany kompleks recyklingowy ma być zautomatyzowany i zapewnić zagospodarowanie całości odpadów produkowanych przez mieszkańców gminy. W ramach inwestycji mają powstać cztery obiekty. Pierwszy to zakład przetwarzania tworzyw sztucznych z instalacją przygotowującą do recyklingu folii o łącznej przepustowości 40 tys. ton rocznie oraz drugą służącą do mycia, rozdrabniania odpadów i wytwarzania regranulatu. Tu przepustowość wyniesie 20 tys. ton na rok.
Zaplanowano też zakład odzysku odpadów komunalnych z sortownią niesegregowanych odpadów mieszanych o przepustowości 100 tys. ton rocznie i odpadów selektywnych (50 tys. ton w roku). Kolejny obiekt będzie wyposażony w instalację do demontażu i odzysku odpadów wielkogabarytowych (rocznie 25 tys. ton) oraz drugą do recyklingu produktów odzyskanych. W centrum powstanie też punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) dla osób dowożących niepotrzebne lub zużyte produkty. Na miejscu będzie można też naprawić uszkodzony sprzęt.
Inwestycja przy ul. Igołomskiej obejmie też budowę budynków przemysłowych i magazynowych na powierzchni 7,5 ha. Parkingi zajmą 2,7 ha, a długość dróg dojazdowych wyniesie łącznie 1,7 km. Przedsięwzięcie będzie realizowane w latach 2021–2026 za około 245 mln zł. Źródłami finansowania mają być dotacje unijne, pożyczki i kredyty oraz środki własne MPO.
Przeczytaj także: W Małaszewiczach powstanie największy w Europie park logistyczny
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.