1. Brookwood Cemetery (Brookwood, Wielka Brytania)

Wybudowany w 1852 r. cmentarz zajmuje powierzchnię o wielkości 202 ha i jest największą nekropolią w Wielkiej Brytanii. Około 15 ha zagospodarowano pod część wojskową -  pochowano tam ponad 1600 żołnierzy poległych w I wojnie światowej i blisko 3,5 tys. walczących podczas II wojny światowej. Cmentarz jest miejscem pochówku wielu znanych osobistości, m.in. biznesmana i filantropa sir Ratanjiego Taty, malarza Luke’a Fildesa, pianisty Carolla Gibbonsa, producenta filmowego Dodi Fayeda oraz ostatniego króla Jemenu, Muhammada al-Badra.

  1. Crown Hill Cemetery (Indianapolis, USA)

Trzeci pod względem wielkości cmentarz pozarządowy w Stanach Zjednoczonych położony jest na 151-hektarowym obszarze Indianapolis w hrabstwie Marion w stanie Indiana. Powstał w 1863 r. i na dzień dzisiejszy znajduje się na nim ponad 200 tys. grobów przywódców politycznych, żołnierzy, biznesmenów, artystów i zwykłych obywateli. Na terenie nekropolii, wzdłuż ścieżek dla pieszych (ich łączna długość to 40 km) posadzono blisko 150 gatunków drzew i roślin. W ciągu całego roku cmentarz odwiedzają miliony turystów.

  1. Arlington National Cemetery (Arlington County, USA)

Położona w stanie Wirginia nekropolia zaczęła się tworzyć jeszcze w czasach wojny secesyjnej. Obecnie jest znana jako cmentarz wojskowy. Zajmuje powierzchnię o wielkości 253 ha. Pochowanych zostało tam blisko 400 tys. żołnierzy i członków ich rodzin. Arlington znajduje się niedaleko Pentagonu i jest miejscem spoczynku prezydenta Johna F. Kennedy’ego i jego brata, Roberta. Najbardziej znanym obiektem znajdującym się na tym cmentarzu jest Grób Nieznanych Żołnierzy, przy którym przez całą dobę, 365 dni w roku, sprawowana jest warta honorowa.

  1. Spring Grove Cemetery (Cincinnati, USA)

284-hektarowy cmentarz znajduje się w Cincinnati, w stanie Ohio. Został utworzony w 1844 r., a dziś znany jest przede wszystkim jako jeden z obiektów National Historic Landmark (obszar o szczególnym znaczeniu dla historii Stanów Zjednoczonych). Teren nekropolii został zaprojektowany przez uznanego XIX-wiecznego architekta krajobazu, Adolha Straucha. Spacerując jej alejkami, można podziwiać setki gatunków drzew i krzewów, aż 12 stawów i wiele neogotyckich pomników.

  1. Rookwood Cemetery (Sydney, Australia)

Nekropolia Rookwood to największy cmentarz na półkuli południowej – zajmuje powierzchnię 286 ha. Jej obszar podzielony jest na pięć „dystryktów” – każdy z nich jest miejscem pochówku wyznawców innej religii. Oprócz grobów zwykłych obywateli znajdują się tu także miejsca szczególnej pamięci, m.in. ofiar Holocaustu, żołnierzy walczących na froncie czy zmarłych dzieci. Rookwood jest jedynym zachowanym cmentarzem z czasów wiktoriańskich. Pochowani są tam m.in. byli premierzy Nowej Południowej Walii – Joseph Cahill i Jack Lang.

  1. Karacaahmet Cemetery (Stambuł, Turcja)

Cmentarz w Stambule ma 303 ha powierzchni, ale to nie jego powierzchnia robi największe wrażenie. Karacaahmet Mezarlığı liczy już blisko 700 lat i wiele nagrobków posiada jeszcze tablice z napisami bazującymi na alfabecie osmańskim (dawna wersja alfabetu perskiego, używana w czasach Imperium Osmańskiego). Podobnie jak australijskie Rookwood, turecka nekropolia podzielona jest na obszary (jest ich 12) zorganizowane według grup religijnych. Szacuje się, że na cmentarzu pochowanych jest ponad milion osób.

  1. Ohlsdorf Cemetery (Hamburg, Niemcy)

Zajmujący 391 ha cmentarz w Hamburgu jest największą nekropolią w Europie. Na jego obszarze znajduje się blisko 300 tys. grobów, gdzie pochowanych może być nawet 1,5 mln osób. Ogromny teren cmentarza (17-kilometrowa sieć dróg) wymaga zorganizowanej komunikacji, dlatego odwiedzający swoich bliskich oraz liczni turyści poruszają się po nekropolii miejskimi autobusami.

  1. Abraham Lincoln National Cemetery (Ellwood, USA)

Położony w odległości około 80 km od Chicago cmentarz zajmuje powierzchnię 397 ha i dysponuje 400 tys. miejsc pochówku. Jest młodą nekropolią – do użytku została oddana dopiero w 1999 r. jako 117. narodowy cmentarz w USA. Znajduje się tam m.in. grób muzyka jazzowego Johnny’ego Cartera.

  1. Calverton National Cemetery (Calverton, USA)

Największy cmentarz w Stanach Zjednoczonych (423 ha) znajduje się w hrabstwie Suffolk na Long Island w Nowym Jorku. Każdego roku chowanych jest tam blisko 10 tys. osób. Na terenie nekropolii znajduje się kilkanaście pomników upamiętniających weteranów wojennych. Z uwagi na ogromne „zainteresowanie” pochówkiem w Calverton zarząd cmentarza opracował specjalne procedury pogrzebowe, na potrzeby których wykorzystywanych jest kilka pobliskich obiektów jako miejsca kremacji i tymczasowego przechowywania prochów zmarłych.

  1. Wadi-us-Salaam (An-Nadżaf, Irak)

Największy na świecie cmentarz zajmuje 601 ha i znajduje się w An-Nadżaf w środkowym Iraku. Jego historia sięga VII w. – to z tego okresu pochodzą najstarsze przekazy o chowaniu zmarłych na terenie obecnej nekropolii. Na dzień dzisiejszy Dolina Pokoju, jak nazywany jest iracki cmentarz, mieści szczątki ponad 5 mln zmarłych – obywateli Iraku, ale także muzułmanów z wielu innych krajów całego świata. Wadi-us-Salaam to dla nich święte miejsce każdego roku do nekropolii pielgrzymują miliony wyznawców islamu.


Największą polską nekropolią jest Cmentarz Centralny w Szczecinie. Zajmując powierzchnię 174 ha, plasuje się pod względem wielkości na trzecim miejscu w Europie.