Potencjał gospodarczy, kapitał ludzki, jakość życia, efektywność kosztowa, przyjazne warunki dla rozwoju biznesu i strategia przyciągania inwestycji zagranicznych – to kryteria, które wzięto pod uwagę przy ocenie kilkuset europejskich miast i regionów. W zestawieniu, które przygotowało wydawnictwo Financial Times, znalazło się aż sześć polskich miast. W najważniejszym rankingu, biorącym pod uwagę wszystkie kryteria, wysokie, bo 11. miejsce, zajęła Warszawa. Stolica Polski znalazła się tuż za Zurichem i Helsinkami, wyprzedzając m.in. takie europejskie miasta przyszłości jak Berlin, Sztokholm czy Genewę. Dodatkowo jest drugim, po Moskwie, najlepiej ocenionym miastem w naszym regionie kontynentu. Które polskie miasta i europejskie metropolie również znalazły się w zestawieniu?
TOP25: europejskie miasta przyszłości. Fot. Pixabay
Które miasta Europy znalazły się w rankingu Financial Times?
Przygotowany przez wydawnictwo materiał podzielony jest na sekcje. Najważniejsza obejmuje ranking ogólny, gdzie wzięto pod uwagę europejskie metropolie i oceniono je przy uwzględnieniu wszystkich kryteriów. To właśnie tu wysoką pozycję zajęła Warszawa. W kolejnych sekcjach rozpatrywano miasta Europy pod względem ich wielkości i poszczególnych kryteriów.
W rankingu głównym na 25 miejsc, aż cztery przypadły miastom Irlandii – zieloną wyspę reprezentują tu Dublin, Limerick, Shannon i Cork. Tyle samo pozycji zajęły niemieckie miasta przyszłości, spośród których najwyższą notę uzyskało Monachium, nieco niższe zaś Frankfurt, Berlin i Hamburg. W zestawieniu miast przyszłości dominują państwa zachodnie. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej wśród miast przyszłości w TOP25 znalazły się tylko dwa: Moskwa i właśnie Warszawa. „Ambasadorem” południa kontynentu jest natomiast rumuński Bukareszt.
Większa reprezentacja krajów pojawiła się w zestawieniu regionów przyszłości, gdzie oprócz wspomnianych państw, znajdują się także dystrykty Słowacji i Czech. Nowe kraje pojawiają się także w rankingach, w których oceniano poszczególne kryteria, np. kapitał ludzki i styl życia, gdzie po raz pierwszy występuje choćby Stambuł (Turcja). Co ciekawe, właśnie w tych mniejszych rankingach „debiutują” takie miasta Europy jak Madryt (Hiszpania) czy Wiedeń (Austria).
Najciekawsze dane wyczytać można z tabeli przedstawiającej największe miasta Europy pod względem efektywności kosztowej. Tu krajów Europy Zachodniej nie ma w ogóle, a podium zajmują: Tbilisi (Gruzja), Sofia (Bułgaria) i Kijów (Ukraina). Na kolejnych pozycjach, obok Warszawy, znajdują się takie miasta Europy jak m.in. Ryga (Łotwa), Sankt Petersburg (Rosja) czy Mińsk (Białoruś).
W podziale na części kontynentu, na wschodzie palmę pierwszeństwa dzierży niepodzielnie Moskwa. Europę Zachodnią prowadzi Paryż, Południową – Stambuł, natomiast Północną – Londyn.
Polskie akcenty
Polskie miasta przyszłości pojawiają się w rankingu fDi kilkukrotnie. Sama Warszawa, oprócz pozycji w rankingu głównym, została wyróżniona także wśród największych miast przyszłości (ang. major european cities of the future 2018/19) – tu zajęła miejsce siódme, a także tych, w których godne wyodrębnienia są efektywność kosztowa (dziewiąta pozycja) i przyjazne warunki dla biznesu (trzecia pozycja). Miasta Europy – Kraków okazał się jednym z najlepszych europejskich miast pod względem kapitału ludzkiego, a jednocześnie świetnym miejscem dla rozwoju biznesu. Oprócz stolicy Małopolski oraz Warszawy w zestawieniu miast przyszłości znalazły się także Wrocław, Poznań, Katowice i Bydgoszcz.
Co ciekawe, wśród największych regionów Europy trzecie miejsce na podium zajął Śląsk. Zestawienie to jest o tyle interesujące, że na dziesięć dostępnych miejsc w tym rankingu aż siedem zajmują dystrykty rosyjskie, jedno – region brytyjski i dwa - województwa polskie (oprócz śląskiego to także Mazowsze). Jeśli zaś wziąć pod uwagę regiony średniej wielkości, to do spisu polskich akcentów w materiale Financial Times należy także dodać woj. kujawsko-pomorskie, Wielkopolskę i Dolny Śląsk.
Wszystkie dane, wraz z obszernym komentarzem, można znaleźć na stronie fDi.
A oto 25 europejskich miast przyszłości.
25. Reading (Wielka Brytania)
Fot. mubus7 / Shutterstock
24. Eindhoven (Holandia)
Fot. Flickr
23. Hamburg (Niemcy)
Fot. Pixabay
22. Stuttgart (Niemcy)
Fot. Sergey Dzyuba / Shutterstock
21. Genewa (Szwajcaria)
Fot. Pixabay
20. Bazylea (Szwajcaria)
Fot. chasmer / Shutterstock
19. Kopenhaga (Dania)
Fot. Pixabay
18. Cork (Irlandia)
Fot. Madrugada Verde / Shutterstock
17. Shannon (Irlandia)
Fot. shutterupeir / Shutterstock
16. Limerick (Irlandia)
Fot. Patryk Kosmider / Shutterstock
15. Bukareszt (Rumunia)
Fot. Flickr
14. Sztokholm (Szwecja)
Fot. Pixabay
13. Berlin (Niemcy)
Fot. Pixabay
12. Luksemburg (Luksemburg)
Fot. Pixabay
11. Warszawa (Polska)
Fot. Pixabay
10. Helsinki (Finlandia)
Fot. Flickr
9. Cambridge (Wielka Brytania)
Fot. Pajor Pawel / Shutterstock
8. Zurich (Szwajcaria)
Fot. Flickr
7. Frankfurt (Niemcy)
Fot. Pixabay
6. Moskwa (Rosja)
Fot. Flickr
4. Amsterdam (Holandia)
Fot. Flickr
3. Paryż (Francja)
Fot. Pixabay
2. Dublin (Irlandia)
Fot. Flickr
1. Londyn (Wielka Brytania)
Fot. Pixabay
Przeczytaj także: Ranking 30 największych miast świata [2016]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.