• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

TOP25: europejskie miasta przyszłości

Warszawa na 11. miejscu


Opublikowano: 25-02-2018 Źródło: inzynieria.com

Potencjał gospodarczy, kapitał ludzki, jakość życia, efektywność kosztowa, przyjazne warunki dla rozwoju biznesu i strategia przyciągania inwestycji zagranicznych – to kryteria, które wzięto pod uwagę przy ocenie kilkuset europejskich miast i regionów. W zestawieniu, które przygotowało wydawnictwo Financial Times, znalazło się aż sześć polskich miast. W najważniejszym rankingu, biorącym pod uwagę wszystkie kryteria, wysokie, bo 11. miejsce, zajęła Warszawa. Stolica Polski znalazła się tuż za Zurichem i Helsinkami, wyprzedzając m.in. takie europejskie miasta przyszłości jak Berlin, Sztokholm czy Genewę. Dodatkowo jest drugim, po Moskwie, najlepiej ocenionym miastem w naszym regionie kontynentu. Które polskie miasta i europejskie metropolie również znalazły się w zestawieniu?


TOP25: europejskie miasta przyszłości. Fot. Pixabay TOP25: europejskie miasta przyszłości. Fot. Pixabay

Które miasta Europy znalazły się w rankingu Financial Times?

Przygotowany przez wydawnictwo materiał podzielony jest na sekcje. Najważniejsza obejmuje ranking ogólny, gdzie wzięto pod uwagę europejskie metropolie i oceniono je przy uwzględnieniu wszystkich kryteriów. To właśnie tu wysoką pozycję zajęła Warszawa. W kolejnych sekcjach rozpatrywano miasta Europy pod względem ich wielkości i poszczególnych kryteriów.

W rankingu głównym na 25 miejsc, aż cztery przypadły miastom Irlandii – zieloną wyspę reprezentują tu Dublin, Limerick, Shannon i Cork. Tyle samo pozycji zajęły niemieckie miasta przyszłości, spośród których najwyższą notę uzyskało Monachium, nieco niższe zaś Frankfurt, Berlin i Hamburg. W zestawieniu miast przyszłości dominują państwa zachodnie. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej wśród miast przyszłości w TOP25 znalazły się tylko dwa: Moskwa i właśnie Warszawa. „Ambasadorem” południa kontynentu jest natomiast rumuński Bukareszt.

Większa reprezentacja krajów pojawiła się w zestawieniu regionów przyszłości, gdzie oprócz wspomnianych państw, znajdują się także dystrykty Słowacji i Czech. Nowe kraje pojawiają się także w rankingach, w których oceniano poszczególne kryteria, np. kapitał ludzki i styl życia, gdzie po raz pierwszy występuje choćby Stambuł (Turcja). Co ciekawe, właśnie w tych mniejszych rankingach „debiutują” takie miasta Europy jak Madryt (Hiszpania) czy Wiedeń (Austria).

Najciekawsze dane wyczytać można z tabeli przedstawiającej największe miasta Europy pod względem efektywności kosztowej. Tu krajów Europy Zachodniej nie ma w ogóle, a podium zajmują: Tbilisi (Gruzja), Sofia (Bułgaria) i Kijów (Ukraina). Na kolejnych pozycjach, obok Warszawy, znajdują się takie miasta Europy jak  m.in. Ryga (Łotwa), Sankt Petersburg (Rosja) czy Mińsk (Białoruś).

W podziale na części kontynentu, na wschodzie palmę pierwszeństwa dzierży niepodzielnie Moskwa. Europę Zachodnią prowadzi Paryż, Południową – Stambuł, natomiast Północną – Londyn.


Polskie akcenty

Polskie miasta przyszłości pojawiają się w rankingu fDi kilkukrotnie. Sama Warszawa, oprócz pozycji w rankingu głównym, została wyróżniona także wśród największych miast przyszłości (ang. major european cities of the future 2018/19) – tu zajęła miejsce siódme, a także tych, w których godne wyodrębnienia są efektywność kosztowa (dziewiąta pozycja) i przyjazne warunki dla biznesu (trzecia pozycja). Miasta Europy – Kraków okazał się jednym z najlepszych europejskich miast pod względem kapitału ludzkiego, a jednocześnie świetnym miejscem dla rozwoju biznesu. Oprócz stolicy Małopolski oraz Warszawy w zestawieniu miast przyszłości znalazły się także Wrocław, Poznań, Katowice i Bydgoszcz.

Co ciekawe, wśród największych regionów Europy trzecie miejsce na podium zajął Śląsk. Zestawienie to jest o tyle interesujące, że na dziesięć dostępnych miejsc w tym rankingu aż siedem zajmują dystrykty rosyjskie, jedno – region brytyjski i dwa - województwa polskie (oprócz śląskiego to także Mazowsze). Jeśli zaś wziąć pod uwagę regiony średniej wielkości, to do spisu polskich akcentów w materiale Financial Times należy także dodać woj. kujawsko-pomorskie, Wielkopolskę i Dolny Śląsk.

Wszystkie dane, wraz z obszernym komentarzem, można znaleźć na stronie fDi.

A oto 25 europejskich miast przyszłości.

25. Reading (Wielka Brytania)

Fot. mubus7 / Shutterstock Fot. mubus7 / Shutterstock

24. Eindhoven (Holandia)

Fot. Flickr Fot. Flickr

23. Hamburg (Niemcy)

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

22. Stuttgart (Niemcy)

Fot. Sergey Dzyuba / Shutterstock Fot. Sergey Dzyuba / Shutterstock

21. Genewa (Szwajcaria)

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

20. Bazylea (Szwajcaria)

Fot. chasmer / Shutterstock Fot. chasmer / Shutterstock

19. Kopenhaga (Dania)

Fot. Pixabay Fot. Pixabay


18. Cork (Irlandia)

Fot. Madrugada Verde / Shutterstock Fot. Madrugada Verde / Shutterstock

17. Shannon (Irlandia)

Fot. shutterupeir / Shutterstock Fot. shutterupeir / Shutterstock

16. Limerick (Irlandia)

Fot. Patryk Kosmider / Shutterstock Fot. Patryk Kosmider / Shutterstock

15. Bukareszt (Rumunia)

Fot. Flickr Fot. Flickr

14. Sztokholm (Szwecja)

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

13. Berlin (Niemcy)

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

12. Luksemburg (Luksemburg)

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

11. Warszawa (Polska)

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

10. Helsinki (Finlandia)

Fot. Flickr Fot. Flickr

9. Cambridge (Wielka Brytania)

Fot. Pajor Pawel / Shutterstock Fot. Pajor Pawel / Shutterstock

8. Zurich (Szwajcaria)

Fot. Flickr Fot. Flickr

7. Frankfurt (Niemcy)

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

6. Moskwa (Rosja)

Fot. Flickr Fot. Flickr


5. Monachium (Niemcy)

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

4. Amsterdam (Holandia)

Fot. Flickr Fot. Flickr

3. Paryż (Francja)

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

2. Dublin (Irlandia)

Fot. Flickr Fot. Flickr

1. Londyn (Wielka Brytania)

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Przeczytaj także: Ranking 30 największych miast świata [2016]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!