Najbliższe miesiące to dla Gdańska czas intensywnych przygotowań - sporządzania dokumentacji, wyłaniania inwestorów i wykonawców, aplikacji o unijne dofinansowania i prac, które będą zapowiedzią wielkiej budowy, jaka czeka miasto w kolejnych latach, głównie z myślą o Euro 2012.  Priorytety na rok 2009? - Poza stadionem piłkarskim w Letnicy, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, remont hali Olivia, ul. Wajdeloty we Wrzeszczu i ul. Łąkowa, Trasa Sucharskiego, Słowackiego i W-Z, ulica Nowa Wałowa.  W Młodym Mieście prywatny inwestor rozpocznie prace jeszcze w tym roku. Potrwają trzy lata. I Gdańsku pojawi się nowa dzielnica.

Z myślą o Euro 2012 w Rębiechowie poczynione zostaną kolejne kroki w kierunku budowy m.in. drugiego terminalu pasażerskiego. Do 15 stycznia ma być przedstawiona szczegółowa koncepcja poprowadzenia kolei metropolitalnej obok lotniska. Rozpatrywane są różne warianty; zarówno przystanek przelotowy, jak i czołowy, z koniecznością zmiany kierunku. Do września ma zakończyć się przebudowa ul. Nowatorów na odcinku od ul. Budowlanych do ul. Słowackiego. Miasto planuje przetarg na wybudowanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego podziemnych parkingów wzdłuż ul. Podwale Staromiejskie, przy placu Kobzdeja i Podwalu Przedmiejskim.

Planowane jest rozpoczęcie budowy Quattro Towers we Wrzeszczu, obiektów na terenie dawnych koszar we Wrzeszczu oraz biurowców przy hali Olivia, którą czeka remont wnętrza, a jesienią dachu. Być może w ziemię wbite zostaną pierwsze łopaty pod budowę aquaparku w Brzeźnie. Budowa potrwałaby około roku.
O nowe budynki wzbogaci się Gdański Park Naukowo-Technologiczny. Biurowców przybędzie na terenie Arkońska Business Park. Rok 2009 przyniesie kontynuację rozbudowy kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. W tym czasie ma zakończyć się m.in. budowa Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii.

Gdańsk będzie też inwestował wspólnie z Sopotem. "Na rozruch" Drogi Zielonej (od Grunwaldzkiej, tunelem pod torami PKP, do hali widowiskowej) miasta wyłożą w 2009 r. po 5 mln zł. Do 2011 roku budowę finansować będzie Sopot (94 mln zł), przez kolejne dwa lata - Gdańsk (91 mln zł). Prace związane z budową Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej, powstającej na granicy Sopotu i Gdańska, zakończą się w grudniu. Dla samego Sopotu rok 2009 będzie szczególny. Zakończyć ma się, warta blisko 100 mln euro, budowa nowego Centrum Sopotu. W roku 2008 oddano do użytku tunel pod ul. Bohaterów Monte Cassino oraz hotel Sheraton przy plaży. W tym roku przyjdzie czas na nowy Dom Zdrojowy oraz kameralne centrum handlowo-usługowe z multikinem.

Gdy Sopot sięgać będzie do korzeni, Gdynia stawia na nowoczesność. Dokończone zostaną, górujące nad miastem wieże Sea Towers. Nowe oblicze Skweru Kościuszki, przygotowanego na przyjęcie rzeszy żeglarzy i turystów z okazji lipcowego, wielkiego zlotu żaglowców Tall Ships Races. Rozbudowane Centrum Handlowe Klif, nowoczesny, pierwszy w Polsce stadion ze sztuczną trawą do rugby. To tylko niektóre zmiany, których mieszkańcy Gdyni spodziewać mogą się w tym roku. Inne, spektakularne inwestycje, w ciągu najbliższych 12 miesięcy rozpoczną się lub będą kontynuowane. Gdynia nie zwalnia tempa inwestycyjnego, bo ma z czego wydawać. Budżet lokalnego samorządu przekroczył już 1,1 mld zł, jest bardziej okazały niż w rekordowych, ubiegłych latach. Sytuację poprawia fakt, że część inwestycji wykonywana jest wspólnie z Zarządem Morskiego Portu Gdynia SA, na współfinansowanie innych, jak choćby rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Gdynia tradycyjnie sięgnie po unijne dotacje.