Główny zakres tematyczny targów to specjalistyczne maszyny budowlane, przemysł betoniarski i cementowy; górnictwo, wydobycie i przetwarzanie surowców; produkcja materiałów budowlanych; kooperanci i usługi.

Tegoroczna edycja, odbywająca się między 23 a 29 kwietnia, jest rekordowa pod względem ilości firm wystawiających się i odwiedzających. Na BAUMĘ przybyło 3 041 wystawców z 49 krajów, którzy zajęli powierzchnię wystawienniczą zajmującą 540 000 m2. Najliczniej reprezentowane kraje to Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. Ilość odwiedzających przeszła nawet oczekiwania organizatorów - przekroczyła 500 000! Rekord odnotował również monachijski port lotniczy, który we czwartek 26 kwietnia obsłużył 120 tysięcy podróżnych. Targi BAUMA odbywają się co trzy lata i trwają tydzień - od poniedziałku do niedzieli. Przy tak dużej powierzchni wystawienniczej i niezwykle szerokiej ofercie firm, te siedem dni trwania targów jest naprawdę potrzebne.

Wśród odwiedzających Baumę najwięcej osób (oczywiście poza Niemcami) pochodziło z Australii, Kanady, Chin, Indii, Japonii, Korei, Meksyku, RPA, Azji Południowo-Wschodniej (Indonezja, Malezja, Filipiny, Singapour, Tajlandia, Wietnam) i Stanów Zjednoczonych.

W ciągu siedmiu dni targów prezentowane były najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sprzętu i technologii, jeśli chodzi o maszyny budowlane, maszyny do produkcji materiałów budowlanych, maszyny górnicze, pojazdy budowlane i różnego rodzaju sprzęt. Targi Bauma tworzą wyjątkową okazję do nawiązania najkorzystniejszych kontaktów między producentami a użytkownikami dając tym drugim możliwość wyboru z największej oferty zgromadzonej w jednym miejscu i czasie. Wśród wystawionych maszyn i sprzętu pojawiają się zawsze najnowsze technologicznie i najlepsze jakościowo rozwiązania na świecie. Wystawcy sprowadzają też do Monachium najbardziej spektakularne i największe produkowane na świecie maszyny, dźwigi i koparki. Odwiedzający chętnie robią sobie przy nich zdjęcia i z niedowierzaniem oglądają rozmiary niektórych gigantycznych sprzętów i części maszyn.

Sporą część monachijskich targów stanowiły stoiska firm górniczych. Szeroko prezentowano zwłaszcza maszyny górnicze, niektóre o imponujących rozmiarach i możliwościach. Wiele ze światowych firm, które przodują w dziedzinie budowy dróg i tuneli, specjalizują się też w pracach górniczych.

Wśród różnorodności sprzętów i maszyn budowlanych znalazła się też bogata oferta firm specjalizujących się w technologiach bezwykopowych. Najszerzej prezentowano nowoczesny sprzęt do horyzontalnych przewiertów kierunkowych. Kraje europejskie coraz bardziej doceniają zalety przewiertów HDD a producenci tej technologii odpowiadają na zainteresowanie coraz szerszą ofertą produktów i rozwiązań. Zwłaszcza w dużych, mocno zurbanizowanych i szybko rozrastających się miastach, pojawia się zapotrzebowanie na rozbudowę sieci infrastrukturalnych bez konieczności ingerowania w istniejąca zabudowę. Coraz dokładniejsze i bardzie precyzyjne technologie przewiertów horyzontalnych pozwalają na budowę w instalacji w gąszczu obiektów podziemnych, bez ryzyka ich uszkodzenia. Popularność tej technologii znalazła swoje odzwierciedlenie na monachijskich targach.

Szeroką ofertę zaprezentowały też firmy mikrotunelowe. Specyfika tej branży polega m.in. na tym, że oferowany sprzęt i technologie są bardzo różnorodne, zależnie od warunków terenowych, do pracy w których są przeznaczone. Kluczowe parametry do warunki gruntowe, średnica rury oraz długość przewiertu. W ostatnich latach producenci dążyli do optymalizacji sprzętu, tak, by mógł on być dostosowany do warunków pracy oraz jak najdokładniej monitorowany. Najnowsze osiągnięcia techniki i elektroniki zostały zaprzęgnięte do pracy na rzecz mikrotunelowania. Ciekawe nowoczesne rozwiązania prezentowane były na targach BAUMA.