Budowa nowego Dworca Centralnego zacznie się najwcześniej w 2014 r. Przed EURO 2012 planowana jest jedynie jego renowacja, której koszt wstępnie oszacowano na 22 mln zł. Przebudowa Dworca Centralnego i linii średnicowej (między warszawskimi dworcami Wschodnim a Zachodnim) będzie możliwa dopiero po zakończeniu modernizacji trasy objazdowej przez Dworzec Gdański w październiku tego roku i samej stacji w październiku 2010 r. Pasażerowie zamiast wysiadać w centrum, dojadą do niego metrem.

Przed EURO 2012 mają być przebudowane dworce Wschodni i Zachodni. W miejscu dworca Zachodniego powstanie kompleks handlowo-biurowy, pełniący też funkcje dworcowe. Umowa z inwestorem - Nexity Polska - ma zostać podpisana w drugiej połowie roku. Ukończenie prac na dworcu Warszawa Wschodnia jest planowane na pierwszy kwartał 2012 r. Remont będzie kosztował 45 mln zł, o które Grupa PKP wystąpiła do budżetu państwa.

Poza stołecznymi dworcami remonty czekają stacje w innych miastach, szczególnie w tych, które będą gospodarzami mistrzostw. W przyszłym roku mają ruszyć prace budowlane na dworcach we Wrocławiu i Poznaniu. W maju 2012 r. ma zostać oddany do użytku przebudowany dworzec w Katowicach. Nowoczesna konstrukcja ze szkła i betonu ma zastąpić dzisiejszy zaniedbany budynek. Przebudowa nie obejmuje peronów i torów. Na wybór generalnego wykonawcy czeka dworzec w Krakowie.

Szacowany budżet dla dworca we Wrocławiu to około 160 mln zł, remont dworca w Krakowie pochłonie około 119 mln zł, a w Gdyni około 55,5 mln zł. Koszt całej inwestycji w Katowicach - budowy dworca i dwóch budynków - wyniesie 240 mln euro.