Konferencja poświęcona tematyce betonu organizowana jest od 2000 r. Pierwsza jej edycja odbyła się w Krakowie pn. \"Beton na progu nowego millenium\", a jej organizatorami była spółka Polski Cement oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu i Wapna. Od tej pory, cyklicznie, co dwa lata już pod zmienioną nazwą - Dni Betonu organizowano ją najpierw w Szczyrku, a od 2004 r. w Wiśle, w hotelu Gołębiewski.
Od samego początku impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem naukowców, projektantów i technologów, którym produkcja i wykorzystywanie betonu jest szczególnie bliska. Już w pierwszej, krakowskiej edycji, która miała na celu pokazanie możliwości betonu jako materiału budowlanego, który bardzo dobrze łączy funkcje konstrukcyjne i architektoniczne wzięło udział około 300 uczestników, a w kolejnych latach liczba ta stale rosła. W tegorocznej konferencji uczestniczyło już ponad 750 osób.
Dni Betonu 2010 zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu to kontynuacja podjętego przed dziesięciu laty pomysłu oraz odpowiedź na wyraźnie zainteresowanie specjalistów z zakresu betonu i osób związanych z sektorami, w których jest on lub mógłby być wykorzystywany. Celem ich organizacji jest m.in. zwrócenie uwagi na praktyczne zastosowania innowacyjnych rozwiązań materiałowych, technologicznych i konstrukcyjnych. Dodatkowo też gremium, jakie zgromadzono na opisywanej konferencji dawało sposobność do nawiązywania kontaktów i współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym, przemysłem i firmami wykonawczymi. Dodatkowo też zaletą przebywania w tak specjalistycznym gronie jest to, że rodzi się wiele problemów, które wymagają debaty i rzeczywiście, takie dyskusje w Wiśle podejmowano.
Podczas tegorocznej imprezy odbyła się debata, której tematem był "Beton a zrównoważone budownictwo". Punktem wyjścia do niej był wygłoszony na rozpoczęcie konferencji referat prof. Lecha Czarneckiego. W prowadzonej przez Tadeusza Mosza i rejestrowanej przez TVP debacie wzięli udział eksperci: Tadeusz Syryjczyk, Marcin Peterlik, Stefan Kuryłowicz, Tomasz Rudnicki i Konrad Jaskóła. W trakcie tej, stylizowanej na telewizyjną, debaty zaproszeni goście dyskutowali o stosowaniu betonu, a pod koniec spotkania szansę na zadanie pytań mieli również słuchacze. Podczas tego panelu rozwinęła się m.in. rozmowa na temat stosowania betonu do budowy dróg. Przedstawiciel GDDKiA zwrócił uwagę na fakt, że w odniesieniu do niektórych odcinków podejmowana jest decyzja o budowie dróg betonowych. Jakkolwiek, drogi betonowe są drogie, warto stosować beton na takich odcinkach, gdzie obciążenie ruchem jest na tyle duże, że warstwy asfaltowe zużywałyby się zbyt szybko, powodując tym samym konieczność wcześniejszej wymiany nawierzchni, a co za tym idzie, wprowadzać długo trwające utrudnienia w ruchu. Różnica w wytrzymałości betonu w stosunku do asfaltu jest bardzo duża. Okazuje się, że drogi z powierzchnią asfaltową wymagają wymiany ścieralnej warstwy asfaltu po 10-15 latach użytkowania podczas, a w przypadku betonu jest to 35-40 lat. Oceniając więc wykonanie inwestycji w takiej perspektywie z dołączeniem nakładów ekonomicznych, kosztów społecznych i środowiskowych okazuje się, że beton zyskuje zdecydowaną przewagę. Jednak, każde rozwiązanie, materiał czy technologia ma swoich zwolenników i przeciwników, tak więc nie zabrakło głosu, który zdecydowanie stawiał na niekwestionowane walory asfaltu w budownictwie drogowy.
Trzydniowe spotkanie w Wiśle podzielono w sumie na kilka sesji. Skupiały się one wokół nadrzędnych tematów takich, jak: nowoczesne rozwiązania w technologii betonu; beton towarowy i prefabrykacja; właściwości mieszanki betonowej i stwardniałego betonu; drogi i mosty; cementy i betony z dodatkami mineralnymi; regulacje prawne i naprawa betonu.
Warto przywołać tu m.in. sesję poświęconą nowoczesnym rozwiązaniom w technologii betonu, w czasie której prelegenci omawiali jego wykorzystanie podczas realizacji konkretnych inwestycji, jak np.: budowa mostu Millenium II we Wrocławiu (zastosowano technologię betonowania masywnego fundamentu pylonu); naprawa podpór wiaduktu Rio Verde we Włoszech (wykorzystanie betonu samozagęszczającego); rozbudowa Stadionu Miejskiego (Lecha) w Poznaniu (beton architektoniczny w teorii i praktyce) oraz betonowanie fundamentu cylindrycznej wieży ujęcia wody z zastosowaniem betonów podwodnych.
Bardzo ciekawa z punktu widzenia tematyki naszego czasopisma okazała się sesja poświęcona drogom i mostom. Prof. Jan Biliszczuk wygłosił referat na temat mostów betonowych w Polsce 2008-2010, w którym zaznaczył, że w ostatnich latach znacznie zwiększyło się zastosowanie betonu do budowy mostów dużej rozpiętości o konstrukcji belkowej, łukowej i podwieszonej. "Realizacja żelbetowych "mostów" łączących pylony Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Warszawie" to temat referatu autorstwa prof. Kazimierza Flagi i Wojciecha Naziębło. Autorzy poruszyli w swoim tekście ważny problem naukowo-techniczny, jaki towarzyszył tej inwestycji, a dotyczył wykonania czterech "mostów", łączących wierzchołki pylonów narożnych budowli. W tej samej sesji podjęto też zagadnienie zastosowania betonu samozagęszczalnego na przykładzie podpór wiaduktu WD 464 w obrębie Węzła Sośnica czy występowania szczelin w nawierzchniach betonowych. Omówiono również pierwszą w kraju realizację nawierzchni w technologii betonu z odsłoniętym kruszywem na autostradzie A2.
Interesująco przedstawiały się wystąpienia, których celem było przedstawienie regulacji prawnych i naprawy betonu w odniesieniu do norm europejskich. Poruszono tu też kwestię błędów przy wbudowywaniu betonu czy jego wytwarzania w warunkach certyfikowanego systemu kontroli produkcji.
Nie sposób wymienić tu wszystkie wygłoszone referaty, jednak zainteresowani tematem mogą je znaleźć w wydanym na okoliczność Dni Betonu 2010 zbiorze zaopiniowanym i zakwalifikowanym przez Radę Programową Konferencji.
Po raz pierwszy w tym roku podczas Dni Betonu zorganizowano konkurs "Power Concrete - Wisła 2010", którego celem była prezentacja współczesnych właściwości wytrzymałościowych betonu jako nowoczesnego materiału budowlanego na miarę XXI w. Zwycięzcą konkursu został Tomasz Zdeb z Politechniki Krakowskiej, którego betonowa próbka najlepiej poradziła sobie w próbach wytrzymałościowych.
Tradycją Dni Betonu jest wręczanie Oskarów Betonowych za szczególne zasługi dla rozwoju technologii betonowej. Tegorocznymi laureatami nagród zostali: prof. Jan Małolepszy z Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Jacek Śliwiński z Politechniki Krakowskiej, Józef Mokrzycki - prezes firmy Mo-BRUK. Nagrodę przyznano też Stowarzyszeniu Architektów Polskich za całokształt działalności oraz współpracę ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.
Organizatorom Dni Betonu 2010 gratulujemy przygotowania konferencji na najwyższym poziomie oraz zgromadzenia znamienitych osobowości z branży, w których beton jest stosowany. Rosnąca z roku na rok liczba uczestników już dziś zapowiada powodzenie kolejnej edycji, która zgodnie z dotychczasową formułą powinna się odbyć w 2012 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.