Na oficjalnym otwarciu o godz. 13 pojawili się przedstawiciele Grupy PKP oraz firm budowlanych. Mieszkańcy mogli wejść na dworzec od godz. 16. Na godz. 19 zaplanowano zapalenie oryginalnego neonu  "KATOWICE" z dawnego dworca, który po renowacji wrócił na fasadę hali obsługi pasażerów. 

Pierwotnie otwarcie planowano na 30 października, jednak ze względu na zbliżające się święto zmarłych i co za tym idzie – wzmożony ruch- zdecydowano o uruchomieniu dworca dzień wcześniej.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli wykonawcy i inwestora w dniu otwarcia mają działać wszystkie niezbędne urządzenia, windy, ruchome schody, udogodnienia dla niepełnosprawnych, system informacji dźwiękowej, wizualnej i monitoringu, punkty informacyjne, usługowe itp.

Zakończono pierwszy etap inwestycji

W Katowicach powstaje kompleks obejmujący dworzec kolejowy PKP wraz z galerią handlową. W pierwszym etapie zostanie oddane około 7 tys. m2 powierzchni, z czego ogólnodostępnych jest około 5 tys. m2. Do czasu zakończenia innych zadań niedostępne będą przejścia z hali dworca kolejowego do podziemnego dworca autobusowego i budowanej obok Galerii Katowickiej. Uzyskano już niezbędne pozwolenia na użytkowanie dworca.

Kolejnym etapem tej inwestycji będzie oddanie na przełomie tego i przyszłego roku podziemnego terminala autobusowego. Otwarcie galerii handlowej znajdującej się w kompleksie dworcowym zaplanowano na połowę przyszłego roku. Oprócz tego do dyspozycji podróżnych i klientów będzie też podziemny parking. Docelowo w ramach tego kompleksu powstanie również biurowiec.

Obok budowy dworca kolejowego w Katowicach prowadzona jest modernizacja peronów. Prace te powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.