Minister odwoływał się w swych wypowiedziach do unijnej dyskusji w związku z polityką klimatyczno-energetyczną. Mówił: „Sprawą fundamentalną jest zapewnienie spójności pomiędzy unijnymi politykami: klimatyczną, energetyczną, przemysłową i handlową tak, aby realizowane w ich ramach działania wzajemnie się wspierały. (...) Zobowiązania  redukcyjne UE powinny być zatem proporcjonalne do poziomu ambicji przyszłego globalnego porozumienia klimatycznego”.

Niska wydajność przemysłu metalurgicznego w Polsce

Zwrócił uwagę na to, że zdolności produkcyjne stali w Polsce odpowiadają wielkości krajowego zużycia, jednak struktura produkcji nie jest dostosowana do naszych potrzeb. Dlatego import wyrobów stalowych wynosi aż 60% krajowego zużycia. Wykorzystanie krajowych mocy produkcyjnych określił jako niskie.

Konieczne doinwestowanie sektora metalurgicznego

Zauważył, że polskie hutnictwo stali jest nowoczesne, ale nadal wymaga sporych nakładów na modernizacje i inwestowanie w lepsze oraz bardziej wydajne technologie. Obiecał, że „sektor metalurgiczny w Polsce będzie mógł liczyć na wsparcie najważniejszych prac B+R, np. poprzez prowadzone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programy sektorowe, a sektor stalowy poprzez lepsze wykorzystanie Programu Badawczego Fundusz Badawczego Węgla i Stali KE”.