• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Bauma 2016: największe targi budowlane

Wystawcy z całego świata na monachijskich targach budowlanych


Opublikowano: 11-04-2016 Źródło: inzynieria.com

W dniach 11 do 17 kwietnia odbyły się 31. Międzynarodowe Targi Specjalistycznych Maszyn Budowlanych, Sprzętu i Urządzeń Stosowanych w Budownictwie oraz Maszyn Górniczych Bauma 2016. Jest to największa na świecie impreza w branży i od lat ściągają na nią firmy z całego świata.


Bauma 2016, Monachium. Fot. inzynieria.com Bauma 2016, Monachium. Fot. inzynieria.com

Bauma 2016, Monachium. Fot. inzynieria.com Bauma 2016, Monachium. Fot. inzynieria.com

Czy rekord z 2013 r. został pobity?

Impreza jest organizowana w cyklu trzyletnim i jest to najważniejsze oraz największe na świecie wydarzenie branżowe w sektorze budowlanym. Pierwsza edycja miała miejsce w roku 1954. Z roku na rok targi przyciągają więcej wystawców i zwiedzających. Co roku przyjeżdża tam kilkaset tysięcy gości. W tym roku w Monachium zaprezentowało się 3423 wystawców z 58 krajów (1263 z Niemiec oraz 2160 spoza tego kraju – rekordowe 63%). Zaprezentowali oni swoje produkty na powierzchni wynoszącej 605 tys. m2. Jak wynika z wypowiedzi wystawców po zakończeniu targów, w tym roku odnotowali oni bardzo duże zainteresowanie sprzętem budowlanym, odbyli liczne spotkania biznesowe i przyjęli wiele zamówień. Zgodnie podkreślali, że tegoroczna Bauma okazała się pod tym względem dużym sukcesem.

Targi odwiedziła rekordowa liczba gości z całego świata – około 580 tys. (dla porównania w 2013 r. do Monachium przyjechało 3420 wystawców z 57 krajów oraz 530 tys. zwiedzających, czyli o ponad 9% mniej niż w tym roku). Najwięcej gości przyjechało z: Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Rosji, Polski i Czech. 

Targi w Monachium miejscem premier

Monachijskie targi słyną z tego, że są miejscem wielu premier branżowych. Wielu wystawców właśnie tam po raz pierwszy pokazuje najnowsze produkty i maszyny czy prezentuje innowacyjne technologie. Podczas kilkudniowej imprezy odbyły się też liczne pokazy na żywo, w trakcie których goście mieli okazję przekonać się o możliwościach sprzętu. Najlepsi zdobyli nagrody Bauma Innovation 2016.

Nagrody Bauma Innovation 2016

W trakcie uroczystej ceremonii, która odbyła się 10 kwietnia w monachijskim kościele Allerheiligenhofkirche, wręczono prestiżowe nagrody bauma Innovation, którymi wyróżniane są firmy i  instytucje mające duży wkład w unowocześnianie maszyn budowlanych.

Uhonorowano sześciu laureatów w pięciu kategoriach:

  • Kramer Werke GmbH z Pfullendorf (kategoria "Maszyny") za w pełni elektryczną, bezemisyjną ładowarkę kołową 5055e, przeznaczoną do stosowania do pracy w budynkach i tunelach;
  • IMKO GmbH z Ettlingen (kategoria "Części maszyn") za urządzenie Sono-WZ, ręczny analizator, którym można szybko i dokładnie mierzyć wilgotność świeżego betonu;
  • LEONHARD WEISS GmbH & Co. KG z Göppingen (kategoria "Procesy/prace budowlane") za pilotażowy projekt, w którym zniszczona nawierzchnia stalowego mostu została odnowiona przy stosunkowo niskich kosztach;
  • Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, Wydział Inżynierii Mechanicznej (kategoria "Badania") za trwające badania nad drukowaniem w technologii 3D dla betonu;
  • Grupa Mecalac S.A. z Annecy-le-Vieux (Francja) za nową generację koparek mobilnych oraz Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i kilka firm współpracujących w ramach klastru za wspólnie opracowaną kabinę kierowcy zwaną Genius Cab (kategoria "Projekt").

 

Na Baumie nie zabrakło polskich firm, w tym z branży bezwykopowej

Wśród wystawców nie zabrakło m.in. firm z branży bezwykopowej z całego świata. Ze względu na to, że rośnie ilość ludzi zamieszkujących tereny miejskie, konieczne jest utrzymanie i rozwój podziemnych sieci. Właśnie w ich budowie, szczególnie na terenach zurbanizowanych, najlepiej sprawdzają się technologie bezwykopowe, ponieważ pozwalają m.in. na prowadzenie prac przy zajęciu minimum miejsca na powierzchni, a dzięki temu można np. uniknąć problemów komunikacyjnych oraz oszczędzić czas i pieniądze.

Na tegorocznych targach Bauma stoiska wystawiennicze miały m.in. takie firmy z branży, jak: Tracto-Technik, Ditch Witch i Vermeer, które zaprezentowały m.in. sprzęt wiertniczy. Nie zabrakło również niemieckiego producenta systemów tunelowych i mikrotunelowych Herrenknecht AG, który przedstawił m.in. technologię Direct Pipe służącą do bezwykopowego układania rurociągów stalowych.

Tracto-Technik na targach Bauma 2016

Charles Machine Works na Baumie

Monachijskie prezentacje VERMEERA

Kolejne targi Bauma odbędą się również w Monachium w dniach 8-14 kwietnia 2019 r.

Bauma 2015. Fot. Quality Studio dla inzynieria.com
Bauma 2015. Fot. Quality Studio dla inzynieria.com

Zobacz fotogalerię z targów Bauma 2016

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!