Już niemal rok minął od początku prac rozbiórkowych przy tzw. szkieletorze w Krakowie.
Fot. www.unitycentre.pl
- Nie ma niespodzianek, roboty odbywają się sukcesywnie. Będą kontynuowane przez obecnego wykonawcę jeszcze przez około cztery miesiące, a potem przez wybranego generalnego wykonawcę - mówi Marcin Mróz z firmy AIM Engineering, która odpowiedzialna jest za cały proces zarządzania projektem.
Krakowski „szkieletor” zmieni się w Unity Tower (ang. Wieża Jedności), a cała inwestycja, mieszcząca się przy rondzie Mogilskim, ma być zakończona do końca 2019 r.
Prace rozpoczęły się pod koniec marca 2016 r. Ze względu na bezpieczeństwo, w tej chwili budynek jest przesłonięty siatką.
- Do tej pory rozebrano, do poziomu pierwszej kondygnacji podziemnej, części budynków, które według wcześniejszych planów miały współtworzyć zespół konferencyjno-biurowy, w tym salę audytoryjną. Do demontażu pozostały elementy budynków w bezpośrednim sąsiedztwie posadowienia budynku wysokiego. To prace, które będą wykonane już po wyłonieniu generalnego wykonawcy - tłumaczy Mróz.
„Szkieletor” nie będzie zdemontowany w całości. - Zgodnie z zatwierdzonym projektem, pozostanie konstrukcja stalowa, która będzie uzupełniona elementami żelbetowymi - mówi Marcin Mróz, dodając: - Do tego od strony północnej powstanie budynek, który częściowo będzie stanowił trzon komunikacyjny. Na przykład windy, które wcześniej przewidziano w obrysie wieży, będą zlokalizowane od strony północnej, właśnie w nowo budowanej części.
Nie znamy jeszcze generalnego wykonawcy. - Aktualnie jesteśmy w trakcie procesu przetargowego. Po wyborze generalnego wykonawcy uzgodniony z wybraną firmą harmonogram będzie przedstawiony jako szczegółowy przewidywany terminarz realizacji - wyjaśnia.
Szkieletor wizualizacja. Tak po zakończeniu prac będzie prezentowała się całość terenu
Fot. Unitycentre.pl
Dzieje szkieletora
Historia powstawania biurowca NOT-u (Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych) sięga 1968 r., kiedy to ogłoszono projekt. Sama budowa rozpoczęła się w 1975 r., ale nigdy nie została ukończona. W centrum Krakowa przez lata stał jedynie szkielet budynku, na którym najczęściej wywieszano reklamy. Stąd duże zainteresowanie mediów i krakowian właśnie prowadzonymi pracami.
- Tak, jest zainteresowanie, mamy nadzieję, że przełoży się to na dobre wyniki wynajmu powierzchni biurowej - przyznaje.
Nowy wieżowiec będzie miał 102,5 metrów wysokości i 27 pięter. W sumie w jego sąsiedztwie, na terenie inwestycji, staną jeszcze cztery budynki różnej wysokości. Całość będzie miała charakter biurowo-usługowo-mieszkaniowy.
Zobacz fotogalerię ze zdjęciami z placu budowy oraz wizualizacjami
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.