Razem ze specjalistami z sieci sklepów Expondo, który oferuje zaawansowane rozwiązania dla przemysłu, w tym również spawarki, przyjrzyjmy się jak wygląda Polski rynek spawalniczy. Czy daleko nam do europejskich standardów?

Spawalnictwo w Polsce ma się bardzo dobrze?

Spawalnictwo w Polsce ma spore tradycje i osiągnięcia, z których możemy być dumni. To nie podlega żadnym wątpliwościom. Aktualna sytuacja na rynku krajowym również wygląda dobrze, jednak trzeba zaznaczyć, że nie we wszelkich gałęziach przemysłu. O ile przemysł stoczniowy kuleje, tak szeroko rozumiane budownictwo, wytwarzanie konstrukcji stalowych oraz energetyka w naszym kraju mają się bardzo dobrze i generują coraz to większą sprzedaż maszyn spawalniczych oraz zapotrzebowanie na spawaczy. Innymi słowy, jedna branża napędza drugą branżę.

Niestety, bardzo trudno ocenić realną sytuację spawalnictwa w naszym kraju. Powodem jest brak wystarczających i wiarygodnych danych. O ile w większości krajów europejskich urządzenia spawalnicze objęte są statystyką krajową i dostęp do wiarygodnych informacji dotyczących rynku tych urządzeń nie stanowiłby problemu, tak w Polsce brak jest danych statystycznych obejmujących wielkość produkcji oraz sprzedaży urządzeń i materiałów spawalniczych. Można się jednak powołać na analizy importu i eksportu, które są objęte statystyką handlu zagranicznego. Pomocne mogą okazać się również statystyki polskich producentów oraz dane z krajowych hurtowni.

Na tej podstawie można oszacować, że polski rynek samych urządzeń spawalniczych jest wart około 180 mln zł. Z kolei podstawowym materiałem konstrukcyjnym w Polsce wciąż jest stal, i to pomimo wzrastającego zużycia aluminium i innych materiałów kompozytowych. Zużycie aluminium jednak drastycznie wzrasta. W ciągu ostatnich 20 lat produkcja wzrosła niemal 2,5-krotnie, a do samego 2013 r. przetworzono około 1,1 mld ton aluminium, co stanowi 25% krajowej rezerwy.

Polskie spawalnictwo wciąż się rozwija, a kolejną dobrą widomością jest to, że krajowe firmy wciąż rosną w siłę i coraz częściej stają się godnymi i równymi partnerami biznesowymi dla przedsiębiorstw zagranicznych. Polskie urządzenia oraz pracownicy z branży są chwaleni na całym świecie.

Polski spawacz zawsze znajdzie pracę?

Rynek spawalniczy ma się dobrze nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, w krajach średnio rozwiniętych i wysoko rozwiniętych. Tym samym spawacze mogą liczyć na zatrudnienie w niemal w każdym regionie świata. W Polsce poszukują ich duże zakłady, ale również mniejsze firmy. Podobnie jest poza granicami naszego kraju. Spawacz znajdzie zatrudnienie przy pracach montażowych, w przemyśle metalowym, stoczniowym, motoryzacyjnym, mechanicznym i wielu innych.

Zarobki spawacza mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy euro miesięcznie. Tutaj jednak należy zauważyć, że liczy się doświadczenie i umiejętności.

Dzisiejszy rynek spawalniczy ma ogromne wymagania co do jakości spawów. Aby temu sprostać, opracowywane są coraz nowsze rozwiązania dotyczące metod spawania, a firmy poszukują coraz to lepszych spawaczy oraz lepszych urządzeń spawalniczych.

Jakie urządzenia spawalnicze sprzedają się najlepiej?

Urządzenia spawalnicze dzielą się zasadniczo na trzy grupy. Można je sklasyfikować ze względu na metodę spawania. Tym sposobem są to: MIG, MAG półautomaty i MAG automaty, spawarki TIG i urządzenia do MMA. Niezależnie od rodzaju urządzeń, ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na przestrzeni dziewięciu lat, od 1999 do 2008 r., liczba sprzedanych urządzeń spawalniczych wzrosła o aż 80%

Największy wzrost sprzedaży odnotowano z kolei dla urządzeń do metody TIG – ich sprzedaż w latach 1999-2008 wzrosła niemal trzykrotnie. Urządzenia do MIG i MAG sprzedają się słabiej, ale wciąż są chętnie kupowane przez mniejsze firmy, z uwagi na swoje zalety, do których bez wątpienia można zaliczyć wydajność oraz prędkość spawania i sporą stabilność podczas prac.