Z dniem 1 stycznia 2018 r. powinny wejść w życie niektóre przepisy Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, dotyczące zwykłych obywateli - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. W związku z wprowadzeniem Kodeksu zmianie będzie podlegało ponad 140 ustaw.
Od stycznia będzie nowy Kodeks urbanistyczno-budowlany? Fot. Pixabay
Najważniejsze zmiany mają na celu m.in. skrócenie i usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym likwidację zbędnych procedur dla najprostszych budowli. Obecnie, jak niedawno tłumaczyło ministerstwo infrastruktury i budownictwa, przepisy regulujące proces budowlany są rozproszone w wielu aktach prawnych i są różnie interpretowane. Powoduje to, że inwestor bardzo często ma problem, żeby je zrozumieć i właściwie stosować.
- Dziś każda zmiana w projekcie budowlanym wymaga zgody wydziału architektury starostwa powiatowego. Kodeks wprowadza zasadę, że podstawowe parametry takie jak bryła budynku, lokalizacja i wysokość mają być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Natomiast wszystko to, co dzieje się wewnątrz, jeśli jest zgodne z przepisami budowlanymi, może być sprawą inwestora i projektanta - mówił w grudniu minionego roku Andrzej Adamczyk, minister budownictwa.
Kodeks urbanistyczno-budowlany był konsultowany - w 20 spotkaniach uczestniczyło około 3400 osób.
Przeczytaj także: 70 tys. USD za mkw. Tyle kosztowała najdroższa działka na świecie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.