Gdy wybieramy projekt domu, aby spełnić swoje marzenia, powinniśmy zawsze zwrócić uwagę na to, jak dużo energii cieplnej będzie wymagał budynek do ogrzania. Dokumentem, który nam w tym pomoże, jest projektowana charakterystyka energetyczna.
Fot. Shutterstock
Każdy projekt budowlany, który jest składany do urzędu wraz z innymi dokumentami, musi spełniać określone wymogi. Jednym z nich jest konieczność posiadania tzw. projektowanej charakterystyki energetycznej według rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Czym jest projektowana charakterystyka energetyczna?
Projektowana charakterystyka energetyczna jest dokumentem, który zawiera dane i wskaźniki dotyczące zapotrzebowania danego budynku na energię cieplną, w tym na centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, klimatyzację i wentylację. Dane wyrażane są poprzez wskaźniki zużycia energii pierwotnej, czyli w skrócie EP, a także energii końcowej, czyli EK.
W dokumencie projektowanej charakterystyki energetycznej znajdziemy parametry dla budynku, który realizujemy, a także parametry według aktualnych przepisów prawa. Dane te są również rozpisane ze względu na konkretne zapotrzebowanie na energię cieplną.
Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że projektowana charakterystyka energetyczna nie musi pokrywać się z charakterystyką energetyczną istniejącego już budynku. Zmienia się ona bowiem w zależności od rzeczywistych parametrów zastosowanych materiałów, techniki budowlanej. Przykładowo niedbale zrealizowany budynek będzie posiadał dużo mostków cieplnych, czyli miejsc, gdzie ciepło ucieka na zewnątrz. To przekłada się na wyższe koszty jego utrzymania.
Skorzystaj z aplikacji i oblicz projektowaną charakterystykę energetyczną
Niektóre pracownie projektowe oferujące gotowe rozwiązania (m.in. pracownia projekty domów Dom.pl) udostępniają swoim klientom również specjalne aplikacje do obliczania projektowanej charakterystyki energetycznej. Wówczas wybieramy projekt, który nam odpowiada, a następnie określamy jego dodatkowe parametry wpływające na orientacyjne koszty ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.
W aplikacji możemy wprowadzić informacje o lokalizacji inwestycji, która związana jest z warunkami atmosferycznymi, o orientacji ściany frontowej, o dodatkowych instalacjach, które chcemy zastosować, np. wentylacji mechanicznej z rekuperacją, instalacji solarnej. Na podstawie wszystkich wpisanych czynników zobaczymy, ile orientacyjnie zapłacimy za utrzymanie budynku. Takie aplikacje pomagają również w wybraniu odpowiednich instalacji pozwalających na uzyskanie najbardziej atrakcyjnych rozwiązań technologicznych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.