Aby klimatyzacja spełniała swoje zadanie i wspomagała funkcjonowanie całej firmy, należy zadbać o jej odpowiednie serwisowanie, a przede wszystkim regularne czyszczenie. Co robić, aby klimatyzacja była w pełni sprawna i służyła przez długie lata?

Konsekwencje braku serwisu klimatyzacji

Zanieczyszczona klimatyzacja może być źródłem licznych problemów. Bakterie, grzyby oraz inne mikroorganizmy i substancje negatywnie wpływają na ludzkie zdrowie. Mogą także osiadać na urządzeniach, doprowadzając tym samym do ich szybszego zużywania.

Regularne serwisowanie

Sprawne funkcjonowanie klimatyzacji zależy przede wszystkim od zachowania odpowiedniej czystości. Dlatego kluczowe jest dokonywanie regularnych przeglądów instalacji, a w razie stwierdzenia zanieczyszczenia – szybkie jego usunięcie i dezynfekcja.

Co należy sprawdzić?

Okresowej kontroli powinna podlegać cała instalacja, w której skład wchodzą: filtry, skraplacz, parownik, sterowniki, połączenia układów,
przewody oraz izolacje.

W przypadku połączeń, przewodów i izolacji, poza czyszczeniem należy również sprawdzić ich szczelność. A w razie stwierdzenia wycieków – zastąpić wadliwe elementy.

Dodatkowo, warto pamiętać o zweryfikowaniu wszystkich parametrów chłodniczych (w tym sprawdzeniu, czy stan czynnika chłodniczego jest na odpowiednim poziomie). W przypadku znalezienia zniszczonych części należy je niezwłocznie wymienić na nowe.

Jak często czyścić klimatyzację?

Przeglądy oraz czyszczenie powinno być wykonywane minimum raz w roku, zazwyczaj tuż przed planowanym uruchomieniem klimatyzacji. Tak, aby uniknąć sytuacji, w której zanieczyszczony i zagrzybiony sprzęt zaczyna chłodzi pomieszczenia, w których znajdują się ludzie i maszyny.

W przypadku, gdy klimatyzacja użytkowana jest przez cały rok – zaleca się okresowe serwisowanie i czyszczenie – minimum raz na pół roku.

Sposoby czyszczenia klimatyzacji

Prace konserwacyjne w dużej mierze powinny się skupiać na oczyszczeniu i wymianie filtrów oraz zweryfikowaniu stanu zespołów umieszczonych wewnątrz i na zewnątrz instalacji.

Czyszczenie klimatyzacji odbywa się na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich nazywamy metodą suchą, polegającą na mechanicznym oczyszczaniu elementów instalacji za pomocą elektrycznych szczotek obrotowych lub strumienia sprężonego powietrza – tak, aby szybko usunąć wszelkie zalegające zabrudzenia. Drugi sposób to metoda mokra, czyli po prostu dezynfekcja i odgrzybianie przy użyciu odpowiednich substancji chemicznych.

Ważne! Oczyszczanie metodą mokrą może się odbyć dopiero po przeprowadzeniu czyszczenia mechanicznego i pozbyciu się wszystkich widocznych zanieczyszczeń.

Czyszczenie klimatyzacji: robić to samodzielnie czy zlecić fachowcom?

Jak widać na pierwszy rzut oka, czyszczenie klimatyzacji nie jest prostym zajęciem i nie wszystkie systemy da się łatwo oczyścić. Oczywiście, w przypadku prostych i mało skomplikowanych instalacji można zadbać o ich czystość we własnym zakresie. Jednak, chcąc mieć pewność, że klimatyzacja została profesjonalnie odgrzybiona i po przeprowadzonym serwisowaniu jest w pełni sprawna – wykonanie takich prac najlepiej zlecić firmie specjalizującej się w oczyszczaniu klimatyzacji.

Dlaczego warto?

Regularne czyszczenie i serwisowanie sprawia, że klimatyzacja utrzymuje pożądaną temperaturę i wilgotność powietrza. Tym samym pozytywnie wpływa na jakość pracy ludzi i urządzeń.

Źle konserwowana i nieczyszczona klimatyzacja pracuje znacznie głośniej, generuje nieprzyjemne zapachy, a także rozpyla szkodliwe drobnoustroje. Wszystko to przyczynia się do pogorszenia pracy zarówno pracowników, jak i maszyn.

Więcej na temat montażu, czyszczenia oraz serwisu klimatyzacji.