Palmiarnie w Polsce - tropiki na wyciągnięcie ręki
Choć palmiarnie mogą poszczycić się już wielowiekową tradycją, w Polsce to nadal atrakcja nieoczywista. Na szczęście, wędrując po naszym kraju - a często po naszym rodzinnym mieście - możemy odwiedzić niejedną palmiarnię, ciesząc oczy roślinami, a nawet zwierzętami, których nie mielibyśmy okazji zobaczyć w ich naturalnym środowisku. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas krótkim zestawieniem palmiarni w Polsce.
Palmiarnia w Wałbrzychu
Gdzie spotkać araukarię wyniosłą, podziwiać kolokazję olbrzymią lub dowiedzieć się, jak wygląda szparag Sprengera? Dzięki Janowi Henrykowi XV, który swojej małżonce, Marii Teresie Cornwallis-West, dał coś więcej niż bukiet kwiatów... wielką szklarnię, wypełnioną morzem egzotycznych roślin. Palmiarnia powstawała w latach 1908-1911 i do dziś jest jedynym tego typu obiektem w Polsce zachowanym w kształcie oryginalnie zaplanowanej konstrukcji. Współcześni zwiedzający będą mogli zobaczyć tam ponad 250 gatunków roślin, pochodzących z różnych stref klimatycznych, a przede wszystkim - różnych kontynentów.
Palmiarnia Miejska w Gliwicach
Historia gliwickiej palmiarni sięga 1880 r.; wtedy pojawiły się w mieście pierwsze szklarnie o charakterze wystawowym. Jednak prawdziwy rozwój tego obiektu wystawienniczego rozpoczął się w 1924 r., kiedy zorganizowano w Gliwicach wystawę roślin egzotycznych. Trzy z eksponowanych wtedy roślin (palmy z gatunku feniks kanaryjski) cieszą oko zwiedzających palmiarnię aż do dziś. Obecny kształt obiektowi nadał remont przeprowadzony po 1985 r. Obecnie palmiarnia może pochwalić się powierzchnią wystawienniczą około 2 tys. m2; najwyższy pawilon mierzy 22 m. Udostępnionych do zwiedzania zostało pięć pawilonów: pawilon roślin użytkowych, pawilon tropiku, pawilon historyczny, pawilon sukulentów oraz pawilon akwarystyczny. Przygotowano też ścieżkę dydaktyczną Ścieżka wiedzy o roślinach egzotycznych, w ramach której można sprawdzić, czy igły kaktusa naprawdę są ostre...
Palmiarnia Łódzka
Jeżeli spadać na bambus, to tylko w Łodzi. W szklarni zlokalizowanej w najstarszym łódzkim Parku Źródliska I można zobaczyć ponad 150-letnie palmy, figowce, bananowce i... bambusy właśnie. Dla wielbicieli kwiatów znajdą się piękne storczyki, bromelie i begonie, a dla poszukujących szczęścia - paprocie.
Palmiarnia Poznańska
W Poznaniu funcjonuje palmiarnia o ponad 100-letniej już tradycji. Powstała w latach 1910-1911 Palmiarnia Poznańska zaprasza do odwiedzenia 9 pawilonów: subtropikalnego, umiarkowanego, akwarium, pawilonu sukulentów Ameryki, dwóch pawilonów tropikalnych oraz trzeciego obejmującego podszycie lasu tropikalnego, a także pawilonu roślin wodnych oraz pawilonu kserofitów i sawanny. Obiekt zaprasza też na takie wydarzenia jak wystawy motyli, wystawy chryzantem czy Festiwal Roślin Owadożernych.
Palmiarnia Zielonogórska
Palmiarnia Zielonogórska, położona na szczycie Winnego Wzgórza to dom dla ponad 200 gatunków roślin, w tym największej na świecie palmy daktylowej. Mieści w sobie, podobnie jak oddana w dzierżawę Palmiarnia Mokotowska (nieuwzględniona w zestawieniu), restaurację.
Palmiarnia Parku Oliwskiego
XVIII-wieczny ogród klasztorny, dziś przekształcony już w miejską palmiarnię, można zwiedzać w gdańskim Parku Oliwskim. A właściwie dopiero będzie można to uczynić, gdyż w 2017 r. rozpoczęto kolejną modernizację pocysterskiego zabytku. Powodem remontu jest unikalny 180-letni daktylowiec, który - ciągle rosnąc - 4 lata wcześniej naruszył konstrukcję dachu. Remont trwa, ale drzewo nie powiedziało jeszcze swojego ostatniego słowa. Póki co, mierzy 15 m, może jednak osiągnąć wysokość 25 m.
Oranżeria w Przelewicach (przy Ogrodzie Dendrologicznym)
Amatorzy klimatów śródziemnomorskich mogą łatwo znaleźć się w miejscu, w którym otoczą ich pistacje, akanty, wawrzyny, zimozielone dęby czy owocujące oliwki. Gdzie odnaleźć polską Grecję lub Włochy? W przelewickiej Oranżerii. To obiekt otwarty zaledwie 6 lat temu, jednak doskonale przygotowane na przyjęcie tych, którym miły będzie spacer wśród ogrodów kwiatowych i warzywnych, a także oczek wodnych czy altanek różanych. Zwiedzającym czas umilą również śpiewające ptaki.
Szklarnie Ogrodu Botaniczego UJ w Krakowie
Ogród Botaniczny UJ w Krakowie, położony na wschód od Starego Miasta, zaprasza swoich gości do trzech szklarni: Victorii (która nazwę zawdzięcza rosnącej w basenie wiktorii królewskiej), Jubileuszowej (zbudowanej z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1964 r.) oraz Holenderki.
Egzotarium w Sosnowcu
Palmy i sukulenty, anturium i aloesy - te i wiele innych roślin znajdziemy w sosnowieckim Egzotarium, tak samo jak piękne ryby (np. pielęgnice). Jednak florze towarzyszą tu też inne, rzadziej spotykane w pozostałych palmiarniach zwierzęta, takie jak pytony: tygrysi i siatkowy, boa tęczowy, 6 gatunków żółwi, a nawet... krokodyl nilowy.
Co było i co będzie...
Palmiarnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Nowa Pomarańczarnia to aktualnie budynek restauracji Belvedere - jednak kiedy została wybudowana w 1860 r. wg projektu Adama Loeve i Józefa Orłowskiego, sprowadzono do niej najróżniejsze egzotyczne drzewa. Niestety, roślinność nie przetrwała I wojny światowej.
W Łazienkach dobiega końca też budowa Nowej Palmiarni, w której atrakcją nie będzie jedynie przechadzka wśród drzewek cytrusowych, minigaików oliwnych i drzewek laurowych. Ma w niej działać centrum kulturalne, w którym odbywać się będą warsztaty i spotkania. Realizację projektu budowy palmiarni rozpoczęto w 2015 r.; łączny koszt inwestycji to około 4 mln zł. Międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję Ogrodu XXI w. z pawilonem w 2013 r. wygrał zespół holendersko-polskich architektów: Mecanoo International, Jojko+Nawrocki z Katowic, Michael R. van Gessel oraz DELVA Landscape Architects.
Przeczytaj także: Ogromne Orientarium powstanie w łódzkim zoo
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.