Tynki cementowo-wapienne jako podłoże nie są wymagające. Można je malować różnymi typami farb w zależności od potrzeb, m.in. lateksowymi i akrylowymi. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie ścian.

Malowanie świeżego tynku

Jeśli tynk jest nowy, powinien najpierw zostać wysezonowany. Zwykle trwa to mniej więcej cztery tygodnie. Po wysezonowaniu tynk powinien zostać zagruntowany, co wzmacnia podłoże oraz zmniejsza chłonność farby. Podkład można zrobić z farby, którą zamierzamy pomalować ściany – wystarczy rozcieńczyć ją w odpowiednich proporcjach zgodnie z zaleceniami producenta. Np. farby akrylowe najlepiej rozcieńczać wodą, zwykle dodając do gotowej farby od 10 do 20% wody.

Kolejne malowanie ściany

Nieco inaczej wygląda przebieg prac, kiedy tynk już został wcześniej pomalowany. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, w jakim stanie jest ściana. Może się okazać, że podłoże zdążyło zwietrzeć, przez co ściana kruszy się i pyli, wówczas najlepiej zdecydować się na ekspertyzę budowlaną i, niestety, bardziej gruntowny remont. Jeśli ściany są w dobrym stanie, trzeba będzie je oczyścić. Chodzi o pozbycie się starych farb wapiennych, klejowych oraz tych, które słabo się trzymają, a także wszelkich plam i pleśni. Wystarczy do tego woda ze środkiem myjącym oraz gąbka. Jeżeli na ścianach jest grzyb, należy go usunąć z pomocą specjalistycznego środka grzybobójczego oraz szpachelki. Po takim zabiegu także należy umyć i osuszyć ściany. Dopiero wtedy można wypełnić wszelkie nierówności masą szpachlową i wyrównać, a następnie wziąć się za malowanie. Farba powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Świetne krycie i idealnie biały kolor można uzyskać dzięki farbie Nobiles Super Akryl. Jeśli potrzebny będzie dopasowany do wnętrza kolor, można wybrać którąś z farb z kolekcji Nobiles Pory Roku lub dobrać odcień z mieszalnika.

Pędzle i wałki w ruch!

Malowanie tynków cementowo-wapiennych nie wymaga ani specjalistycznych preparatów, ani nietypowych procedur. Najlepiej kierować się zalecaniami producenta oraz własnymi preferencjami. Pędzel lub wałek spokojnie wystarczą do dokładnego nałożenia farby. Grunt to właściwe przygotowanie podłoża oraz wybór farby wysokiej jakości. Nie zaszkodzi też zadbać o odpowiednią temperaturę – farba w temperaturze od 10 do 28 stopni Celsjusza będzie schła najszybciej.