Stargard, położone nad rzeką Iną trzecie pod względem liczby ludności miasto woj. zachodniopomorskiego (ponad 68 tys.), w październiku zwróciło się do Biura Rekordów z pytaniem, czy jest w Polsce inna miejscowość, w której na obszarze 38,1952 ha znajdują się 24 budowle zabytkowe. Był to przyczynek do powstania nowej kategorii: „Najwięcej zabytkowych budynków i budowli na danym obszarze”.
Stargard – w latach 1950–2015 Stargard Szczeciński. Fot. Maciej Bledowski/Shutterstock
Na razie pod tym względem to właśnie Stargard dzierży rekord Polski. Miasta, które w przyszłości chciałyby pobić ten rekord, będą musiały udowodnić, że mają więcej zabytków na obszarze o takiej samej lub mniejszej powierzchni. Ustanowienie rekordu Polski jest pierwszym krokiem do starania się o prymat w Księdze Guinnesa.
Źródło: UM Stargard
Całą akcję traktujemy jako kolejny element promocji Stargardu. Liczba, jakość i wartość architektoniczna naszych zabytków sprawia, że nie tylko jako mieszkańcy powinniśmy być z tego faktu dumni, ale również musimy stale zabiegać o to, aby przyciągać uwagę turystów i zachęcać wszystkich do odwiedzenia Stargardu, Klejnotu Pomorza – mówiła na początku akcji Alicja Terlikowska z Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta.
Na wspomnianych niemal 38,2 ha znajdują się 24 zabytki. Obszar obejmuje trasę turystyczną „Stargard–Klejnot Pomorza”. Zobaczcie, jakimi zabytkami może pochwalić się Stargard.
Kolegiata NMP Królowej Świata – zbudowana w stylu gotyckim, najwyżej sklepiony kościół w Polsce (32,5 m). Wieża kolegiaty ma 83,5 m wysokości.
Fot. Kapitel/Wikimedia.org
Ratusz – średniowieczny budynek, największy wśród wszystkich obiektów tego typu na Pomorzu Zachodnim.
Fot. Kapitel/Wikimedia
Brama Pyrzycka – jedna z czterech średniowiecznych bram miasta. 17 września 2010 r. uznana za pomnik historii.
Fot. Kapitel/Wikimedia
Kościół Św. Jana – powstał w I poł. XV w. Posiada jedyne na Pomorzu sklepienie kryształowe, znajduje się w nim największy na Pomorzu i jeden z największych w Polsce średniowiecznych dzwonów (3,5 t).
Fot. Flack/Wikimedia
Brama Młyńska – jedna z czterech średniowiecznych bram miasta. 17 września 2010 r. uznana za pomnik historii.
Fot. Kapitel/Wikimedia
Odwach – wzniesiony na początku lat 20. XVIII w.
Fot. Politykstargard/Wikimedia
Baszta Morze Czerwone – powstała w II poł. XIV w. 17 września 2010 r. uznana za pomnik historii. Największa baszta miejska w Polsce.
Fot. Politykstargard/Wikimedia
Baszta Tkaczy – zbudowana w połowie XV w. 17 września 2010 r. została uznana za pomnik historii. Inna jej nazwa to Baszta Lodowa.
Fot. Kapitel/Wikimedia
Arsenał – obiekt powstał około 1500 r. Jak podaje Biuro Rekordów, unikat na Pomorzu, ponieważ w żadnym z miast nie zachowała się budowla o podobnym przeznaczeniu.
Fot. Politykstargard/Wikimedia
Dom Kletzina – szczegółowa historia obiektu nie jest znana. Obecnie w budynku mieści się biblioteka.
Fot. Kapitel/Wikimedia
Baszta Białogłówka – pochodzi z I poł. XV w. 17 września 2010 r. uznana za pomnik historii.
Fot. Kapitel/Wikimedia
Kościół św. Ducha – neogotycki obiekt powstały w latach 1874–1877.
Fot. Kapitel/Wikimedia
Brama Wałowa – została zbudowana w 1439 r. 17 września 2010 r. uznana za pomnik historii. Jedyna brama na Pomorzu łącząca styl gotycki z renesansem
Fot. Kapitel/Wikimedia
Baszta Jeńców – zbudowana na przełomie XV i XVI w. 17 września 2010 r. uznana za pomnik historii.
Fot. Kapitel/Wikimedia
Wieża Ciśnień – zbudowana w latach 1896–1897. Ma 65 m wysokości. Znajduje się poza obrębem murów miejskich.
Fot. Kapitel/Wikimedia
Pozostałe zabytki zgłoszone do rekordu to: plebania Kolegiaty NMP, Basteja przy Baszcie Tkaczy, tunel neogotycki, fragmenty murów obronnych, kamienice barokowe (Rynek Staromiejski 3 oraz 4), kamienica gotycka (ul. Kazimierza Wielkiego 13), spichlerz, Cerkiew pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, budynek hotelu PTTK.
Zobacz także: TOP 10 najmniejszych miast w Polsce
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.