• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Skanska zbuduje hotel z widokiem na zorzę polarną

Opublikowano: 23-02-2018 Źródło: snohetta.com

Studio Snøhetta, we współpracy z Arctic Adventures of Norway, Asplan Viak i firmą Skanska, realizuje projekt Svart – pierwszy na świecie hotel zgodny ze standardem Powerhouse. Obiekt powstanie tuż za kołem podbiegunowym.


Skanska zbuduje hotel z widokiem na zorzę polarną. Źródło: snohetta.com Skanska zbuduje hotel z widokiem na zorzę polarną. Źródło: snohetta.com

Standard Powerhouse obejmuje budowę domów i budynków o dodatnim bilansie energetycznym, czyli takich, które są wyposażone w instalacje zdolne wyprodukować energię elektryczną, i to w takiej ilości, która przekracza zapotrzebowanie ich mieszkańców lub gości. Zgodnie z założeniami w okresie 60 lat obiekt musi wytworzyć tyle energii elektrycznej, ile konieczne jest do wyprodukowania materiałów, z których powstał, budowy i rozbiórki budynku, a także zaspokojenia codziennego zapotrzebowania energetycznego mieszkańców lub gości.

Źródło: snohetta.com Źródło: snohetta.com

Standard zaproponowała grupa, w której skład wchodzą takie podmioty, jak: biuro nieruchomości Entra Eiendom, Skanska, studio Snøhetta, NGO ZERO, Sapa, firma konsultingowa Asplan Viak. Chcemy zademonstrować, że jest możliwe budowanie obiektów o dodatnim bilansie energetycznym, nie tylko w południowych rejonach świata, ale też w zimnej Norwegii – mówią przedstawiciele grupy.

Źródło: snohetta.com Źródło: snohetta.com

Aby uczynić zadość temu założeniu, w Norwegii, w miejscowości Svartisen, powstanie hotel Svart. Jego roczne zapotrzebowanie energetyczne ma być o 85% mniejsze w porównaniu do standardowo budowanego, nowoczesnego hotelu. Jako obiekt zlokalizowany na tak dalekiej Północy będzie nie tylko mógł, ale wręcz musiał polegać na samodzielnie wyprodukowanej energii.

Budowanie w tak cennym środowisku wymaga jasnych zobowiązań co do zachowania naturalnego piękna tego miejsca, a także jego fauny i flory – zauważył jeden z założycieli studia Snøhetta, Kjetil Trædal Thorsen. Jak podkreślił, starano się zaprojektować ten hotel zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, które pozwoliło na zapewnienie turystom odpowiedniego celu wędrówki, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku względem unikalnego środowiska naturalnego: rzadkich gatunków roślin, czystych wód i lodowca Svartisen.

Źródło: snohetta.com Źródło: snohetta.com

Okrągły budynek hotelu Svart, usytuowany u stóp góry Almlifjellet niemal przylega do linii brzegowej fjordu Holandsfjorden. Jego kształt umożliwia podziwianie panoramicznych widoków, a lokalizacja – bliskość z naturą. Inspiracją dla projektantów były tradycyjne domy rybackie oraz struktura drewnianych konstrukcji służących do suszenia ryb.

Źródło: snohetta.com Źródło: snohetta.com

Do budynku dostać się będzie można tylko za pomocą łodzi – w planach jest wprowadzenie do użytku wahadłowego połączenia pomiędzy hotelem a miastem Bodø, w ramach którego wykorzystywane miałyby być łodzie o neutralnym bilansie energetycznym (tj. wytwarzające taką ilość energii, jaka jest konieczna do użytkowania łodzi).


Źródło: snohetta.com Źródło: snohetta.com

Projektanci zapewniają, że ze względu na długą obecność słońca na arktycznym niebie możliwe będzie magazynowanie dużej ilości energii. Poważnie potraktowali konieczność maksymalnego wykorzystania OZE (odnawialnych źródeł energii), dostosowując m.in. ustawienie paneli fotowoltaicznych w taki sposób, by zoptymalizować produkcję.

Przeczytaj także: W Göteborgu kolej linowa od 2021 r. będzie elementem sieci transportu miejskiego

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia