Piasek dla wielu wydaje się być surowcem, którego zasoby są wciąż niezwykle obfite. Okazuje się jednak, że nie każdy rodzaj piasku może zostać wykorzystany przez branżę budowlaną czy też do produkcji luster, w związku z czym zasoby surowca o odpowiedniej jakości szybko znikają. Brytyjscy naukowcy postanowili znaleźć tanią, ekologiczną i łatwo dostępną alternatywę.
Zasoby piasku znikają: znaleziono alternatywę dla budownictwa. Fot. bassza/Shutterstock
W budownictwie zużywane jest nawet 25 mld ton piasku rocznie. Dwa razy więcej zatrzymuje się na coraz liczniej powstających zaporach i tamach. Choć nadal największe obawy dotyczące malejących zasobów naturalnych dotyczą wody, zaczęto już mówić o „kryzysie” w zakresie wydobycia piasku – jest on jednym z najszybciej znikających surowców. Odpowiedniej jakości piasku może zabraknąć w ciągu kolejnych 20 lat.
Pustynie pełne są tego surowca, jest on jednak bardzo niskiej jakości; do tej pory nie było możliwe wykorzystanie go np. do produkcji betonu – stosowano jedynie piasek pochodzący z plaż i koryt rzecznych. Naukowcom z Imperial College London (Wielka Brytania) udało się jednak wytworzyć z niego nowy, biodegradowalny materiał – Finite. Co również niezwykle istotne, jego produkcja wiąże się z o połowę niższą emisją dwutlenku węgla do atmosfery.
Carolyn Tam, Matteo Maccario, Hamza Oza oraz Saki Maruyami tak komentują powody rozpoczęcia badań nad nowym materiałem: Piasek wydobywany jest szybciej niż jest się w stanie odnowić, to ogromna strata dla środowiska. Wiele ekosystemów jest niszczonych poprzez nielegalne wydobycie piasku, np. w Indiach, toczą się o niego wojny. Wydobycie piasku to biznes o wartości wielu miliardów USD. Wydało nam się to szaleństwem.
To, co zwróciło ich uwagę, to również to kwestia emisji CO2, która w przypadku wykorzystywania ich materiału – którego składu nie zdradzają – będzie znacznie niższa.
Czy piasek można poddać recyklingowi?
Niska emisja i możliwość wykorzystania pustynnego piasku to nie wszystko: Finite można poddać recyklingowi, w przeciwieństwie do piasku, który często trafia na składowiska odpadów.
Jeśli zburzymy budynek powstały przy jego użyciu, będziemy mogli wykorzystać prawdopodobnie 100% zastosowanego materiału, uprzednio poddawszy go recyklingowi. Finite jest też biodegradowalny i nietoksyczny.
Jak podkreślają twórcy, można go wykorzystać przykładowo do budowy pawilonów wystawowych, a np. po trzymiesięcznej wystawie w bezpieczny i ekologiczny sposób usunąć z przestrzeni publicznej. Ma to być również tania alternatywa dla importowania piasku z Bliskiego Wschodu.
Czy będzie można budować z niego mające przetrwać dekady i stulecia domy lub inne budynki? Okaże się to po przeprowadzeniu kolejnych testów. Wiadomo jednak, że można zastosować go produkcji o wiele mniejszych przedmiotów, takich jak misy czy wazy.
Naukowcy wierzą, że nowy materiał to nowe możliwości: Czekamy na to, by elementy środowiska nie były tym, co zatrzymujemy na zawsze, co staje się odpadem. Chcemy, aby były ciągle w obiegu, wykorzystywane na nowo.
Przeczytaj także: Kraje najbardziej zagrożone deficytem wody
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.