Decyzja ws. przeprowadzenia due diligence została podjęta na nadzwyczajnym zgromadzeniu wszystkich wspólników spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Oprócz PPL, które posiada 30,39% udziałów, to: Agencja Mienia Wojskowego (34,43%), woj. mazowieckie (30,37%) oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki (4,81%).

Celem badania jest weryfikacja planów finansowych zarządu Modlina, a źródłem kontrowersje, które wynikły po ujawnieniu wyników analizy firmy Arup, która na zlecenie PPL zbadała zapotrzebowanie na infrastrukturę lotniskową dla Mazowsza w kontekście uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Firma zarekomendowała wybór lotniska w Radomiu jako portu komplementarnego dla Lotniska Chopina, które ma coraz większe problemy z przepustowością i do czasu otwarcia CPK (2027 r.) będzie potrzebowało wsparcia. Arup wykazał, że ewentualna rozbudowa portu w Modlinie – tak, aby mogło przejąć część ruchu cywilnego Okęcia – byłaby zbyt kosztowna i długotrwała. Marek Miesztalski, przewodniczący rady nadzorczej lotniska w Modlinie, uznał te ustalenia za przesadzone, podając, że według jego wyliczeń kwota ta jest nawet trzy razy mniejsza.


Po przeprowadzeniu analizy zgromadzenie wspólników ma rozmawiać o wielkości i rodzaju finansowania portu. Szpikowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP), dodał, że PPL jest gotowy finansować w racjonalnym sensie zdrowo działający port w Modlinie.

Przeczytaj także: Referendum ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego?