• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Sprężarki śrubowe bezolejowe

Opublikowano: 19-04-2018 Źródło: Źródło zewnętrzne
Autor Artykuł sponsorowany

Sprężarki to urządzenia, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle, ale także w sprzętach, jakich używamy na co dzień, np. lodówki. Jakie jest ich zadanie? Najprościej można powiedzieć, że proces wytworzenia sprzężonego powietrza polega na zmniejszeniu przestrzeni roboczej, w którym gaz (powietrze) jest tłoczony (sprężarki wyporowe).


Fot. Boge Polska Fot. Boge Polska

Sprężarki olejowe czy bezolejowe?

Popularnym rodzajem sprężarek są sprężarki śrubowe: olejowe oraz bezolejowe. Olejowe wykorzystywane są często w przemyśle ciężkim, metalurgicznym oraz w energetyce, jednak w ich przypadku sprężone powietrze zawiera cząsteczki olejów i silikonów. Dzieje się tak, ponieważ proces sprężania odbywa się przy użyciu oleju. W przypadku, gdy liczy się jakość sprężonego powietrza, najlepiej jest sięgnąć po urządzenie, które spręża bez wtrysku oleju – dzięki temu mamy pewność, że do produktu finalnego podczas procesu sprężania nie przenikną żadne szkodliwe substancje.

Źródło: Boge Polska

Źródło: Boge Polska

Sprężone powietrze uzyskiwane za pomocą sprężarki bezolejowej jest czyste i nie wymaga tak obszernego oczyszczania i filtrowania, co pozwala ograniczyć koszty i znacząco niweluje spadki ciśnienia generowane podczas przepływu przez filtry etc.

Zastosowanie sprężarek bezolejowych

O ile sprężarka olejowa to wyposażenie obowiązkowe każdego zakładu naprawy samochodów, tak w farmaceutyce czy medycynie, gdzie niedopuszczalna jest obecność toksycznych substancji, wykorzystywane są sprężarki bezolejowe. Stosuje się je także w przemyśle spożywczym, elektronicznym, jak również chemicznym.

Zalety sprężarek śrubowych bezolejowych

Największą zaletą sprężarek bezolejowych jest to, że sprężone powietrze, które wytwarzają, wolne jest od śladów po olejach i silikonach. Dzięki temu nadają się do wykorzystywania wszędzie tam, gdzie nie można sobie pozwolić na zanieczyszczenia tymi substancjami. Nie bez znaczenia jest także fakt, że sprężarka bezolejowa jest przyjazna środowisku dzięki sprężaniu w klasie 0 wg ISO 8573-1.

Źródło: Boge Polska

Źródło: Boge Polska

Jaką sprężarkę wybrać?

Planując zakup sprężarki bezolejowej, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • energooszczędność, czyli system chłodzenia – jeden z najbardziej optymalnych to chłodzenie wodą lub powietrzem, dodatkowe opcje zwiększające efektywność energetyczną całego układu, tj. przetwornicy częstotliwości silnika głównego i silnika wentylatora; urządzenia wyposażone w taki system ma w swojej ofercie firma BOGE;
  • dostępność serwisu na terenie całego kraju oraz części serwisowych na wypadek usterki;
  • wydajność FAD wg ISO 1217 aneks C/E;
  • współczynnik mocy specyficznej (całkowita ilość pobieranej mocy przez urządzenia / wydajność FAD).
Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe