Gry remontujesz dom, mieszkanie pragniesz, by efekt końcowy był jak najlepszy i utrzymał się przez długi czas. Niestety, czasem drobne błędy i niedopatrzenia podczas prac wykończeniowych mogą mieć poważne skutki w późniejszym czasie. Jednym z takich detali, które są ważne, ale często się o nich zapomina, jest dylatacja. Szczeliny dylatacyjne to specjalnie wykonane szczeliny w konstrukcji budynku lub posadzki. Zadaniem szczelin dylatacyjnych jest przenoszenie wszelkich drgań, przeciążeń i pracy budynku lub posadzki. Wykonując dylatację w odpowiedni sposób, zapobiegniemy pęknięciom lub wypaczeniu posadzki.
Dlaczego warto stosować listwy dylatacyjne? Fot. www.pawotex.com/listwy-dylatacyjne
Załóżmy, że zadbaliśmy o kondycję budynku i niezbędne szczeliny dylatacyjne są wykonane. Co dalej? Jak zabezpieczyć i zamaskować powstałe szczeliny? Sprawdzonym sposobem jest zastosowanie listew dylatacyjnych, znanych też jako listwy przypodłogowe. Ich bogaty wybór znajdziecie w ofercie firmy Pawotex z Łodzi — lidera produkcji profili dylatacyjnych na stronie www.pawotex.com/listwy-dylatacyjne.
Profile dylatacyjne do paneli, płytek i zadań specjalnych
Najczęstszym zastosowaniem listew dylatacyjnych jest wykończenie tak zwanych posadzek pływających. Podłogi pływające wykonane są zazwyczaj z drewnianych lub drewnopochodnych paneli. Specyfika konstrukcji takiej posadzki zakłada konieczność pozostawienia dylatacji. Taka szczelina umożliwia niezaburzoną pracę drewna, które na skutek wilgotności i temperatur może kurczyć się lub pęcznieć. Szczelinę należy pozostawić nie tylko przy granicy ze ścianą, ale również na linii połączenia z inną posadzką (np. płytkami ceramicznymi). Na ostatnim etapie należy zamontować listwy podłogowe, które zabezpieczą szczeliny dylatacyjne przed dostaniem się w nie kurzu, zanieczyszczeń i wilgoci. Co najważniejsze, profile dylatacyjne do paneli zostały tak skonstruowane, by nie zakłócały pracy drewna.
Pamiętać jednak należy, że nie tylko drewno pracuje. Aluminiowe listwy przypodłogowe warto zastosować także w przypadku wykonywania ceramicznej posadzki w miejscach narażonych na działanie temperatur (tarasy, balkony, schody, a także ogrzewanie podłogowe). Brak zastosowania profili dylatacyjnych może skutkować pękaniem płytek.
Istnieją też listwy dylatacyjne do posadzek przemysłowych. Wyróżniają się one niezwykłą odpornością na obciążenia. Najczęściej stosowane są w halach produkcyjnych i magazynach.
Listwy dylatacyjne podłogowe – sposób na idealne połączenie
Bardzo często w mieszkaniach występują połączenia posadzek wykonanych z różnych materiałów. Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami posadzek tkwią nie tylko w ich trwałości czy warstwie wizualnej, ale również w wysokości. Na skutek zastosowania różnych posadzek, na styku ich połączeń mogą powstawać kilkumilimetrowe różnice wysokości. Nie zapominajmy, że w wielu przypadkach konieczne jest pozostawienie szczeliny. Idealnym sposobem na połączenie różnych rodzajów podłóg są listwy dylatacyjne stalowe lub aluminiowe.
Zobacz więcej na stronie producenta Pawotex.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.