Rodzaje znaków ewakuacyjnych

Znaki ewakuacyjne mają za zadanie wskazywać drogę ewakuacyjną. Stosuje się je po to, aby w sytuacjach zagrożenia każdy mógł szybko znaleźć wyjście z budynku. Wygląd znaków ewakuacyjnych reguluje międzynarodowa norma PN-EN ISO 7010. Znaki zgodne z nią są czytelne i łatwe do zinterpretowania w całej Unii Europejskiej oraz poza jej granicami. Wszystkie znaki ewakuacyjne dzielimy na trzy rodzaje:

  • podstawowe znaki ewakuacyjne,
  • znaki ewakuacyjne dla osób niepełnosprawnych,
  • znaki ewakuacyjne uzupełniające.

Jak wyglądają i co oznaczają znaki ewakuacyjne?

Znaki ewakuacyjne powinny być przede wszystkim odpowiednio duże, tak aby były dla każdego czytelne. Ich rozmiary są uzależnione od tego, gdzie będą umieszczone i z jakiej odległości będziemy na nie patrzeć. Znaki te mogą mieć kształt kwadratu lub prostokąta. W przypadku znaków kwadratowych bok może mieć długość 10 cm, 12,5 cm, 15 cm, 20 cm lub 35 cm. Z kolei w przypadku znaków prostokątnych dopuszcza się stosunek krótszego boku do dłuższego 1:3 lub 1:2, a długość krótszego boku może wynosić 10 cm, 12,5 cm, 15 cm, 20 cm, lub 35 cm. Znaki ewakuacyjne mają kolor zielony i przynajmniej połowa znaku musi być pokryta tą barwą. Znaki graficzne, napisy i strzałki są koloru białego, przy czym w wypadku znaków fotoluminescencyjnych, elementy te są wykonane z odpowiedniego materiału, który po naświetleniu sam emituje światło. Znaki ewakuacyjne składają się z grafik, których nie wolno modyfikować.  Wszystkie znaki muszą posiadać świadectwo dopuszczenia Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP).

Jakie są zasady stosowania znaków ewakuacyjnych?

Znaki ewakuacyjne muszą być umieszczane w widocznych miejscach, najlepiej w pobliżu źródeł świateł, naturalnego lub elektrycznego, tak żeby materiał fotoluminescencyjny mógł się naświetlić. Jeżeli jednak znaki są umieszczone w miejscach, które są długo nieoświetlone i materiał ten nie zdąży się tam naładować, musimy zastosować podświetlane znaki ewakuacyjne. Znaki muszą być stale konserwowane. Jeżeli zapylenie w miejscu pracy jest duże, trzeba je regularnie czyścić, aby były czytelne. Nie powinny być stosowane w pobliżu niebezpiecznych substancji chemicznych, które mogą je uszkodzić. Jeżeli znak ulegnie złamaniu, i straci swoje właściwości fotoluminescencyjne trzeba wymienić go na nowy. Jest to konieczne też w przypadku zarysowania znaku lub innych uszkodzeń, przez które jest on nieczytelny lub niewidoczny.

Jak i gdzie umieścić znaki ewakuacyjne?

Znaki ewakuacyjne muszą być rozmieszczone tak aby z każdego miejsca drogi ewakuacyjnej była widoczna informacja o kierunku ewakuacji. Znaki nie mogą się również nawzajem wykluczać. W przypadku znaków, które znajdują się na ścianach, powinny wisieć one na wysokości do 150 do 200 cm od podłogi. W przypadku znaków zawieszanych powinny znajdować się one na wysokości powyżej 200 cm.

Artykuł powstał we współpracy z https://sklep.techemznaki.pl/