Trwają bardzo intensywne analizy prowadzone przez ekspertów. Jeżeli dzisiaj pan minister Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK, mówi o tym, że warto zastanowić się nad tym i prawdopodobnie lotnisko Okęcie będzie funkcjonowało wespół z Centralnym Portem Komunikacyjnym, to jest to przede wszystkim wynik analiz eksperckich – mówił, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP), Adamczyk.


Minister dodał, że analizy są prowadzone intensywnie i liczy się w nich przede wszystkim aspekt merytoryczny. W prace zaangażowanych jest wielu ekspertów. Wszelkie decyzje w sprawie przyszłości zarówno warszawskiego portu lotniczego, jak i innych polskich lotnisk, mają zostać wkrótce ogłoszone.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy polski port lotniczy. Otwarty w 1934 r. zajmuje powierzchnię 500 ha i znajduje się na wysokości 110 m n.p.m. W ub.r. obsłużył ponad 15,7 mln pasażerów i zrealizował około 157 tys. operacji. Z uwagi na to, że wkrótce osiągnie swoją maksymalną przepustowość (20 mln pasażerów), a z racji lokalizacji nie może zostać rozbudowany, rząd planuje zamknąć port dla ruchu cywilnego. Funkcję głównego polskiego lotniska przejmie CPK. Do czasu jego otwarcia pasażerów Okęcia „przejąć” ma lotnisko w Radomiu.

Przeczytaj także: PSL sprzeciwia się likwidacji warszawskich lotnisk