Jak podano, Mirosław Kidoń posiada bogate doświadczenie w zakresie przerobu rud miedzi. Wcześniej był dyrektorem naczelnym Zakładów Wzbogacania Rud w KGHM Polska Miedź S.A.

Podczas spotkania rady właścicieli kopalni Sierra Gorda omawiano także wdrażany program usuwania „wąskich gardeł” (ang. debottlenecking), którego podstawowym celem jest zwiększenie od 2021 r. średniorocznych mocy przerobowych tej kopalni.


Obecnie opracowywana jest kompleksowa dokumentacja techniczna dla całego programu debottlenecking. Wybrane elementy działań związanych z usprawnianiem pracy zakładu są już wdrażane na terenie Sierra Gorda, co w bezpośredni sposób przyczynia się do dalszej poprawy bieżącej pracy kopalni – mówi, cytowany w komunikacie, Rafał Pawełczak, prezes KGHM.

Kopalnia Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama, około 60 km na południowy-zachód od miasta Calama na północy Chile. to jedna z największych kopalń miedzi i molibdenu na świecie. Zakład przerób rudy na koncentrat miedzi rozpoczął w lipcu 2014 r.

KGHM to największy producent srebra i 8. producent miedzi na świecie. Ma dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce i poza jej granicami (w Niemczech, Kanadzie, Chile i USA).

Przeczytaj także: KGHM – powstanie elektryczna górnicza ładowarka