Zwróć uwagę na wyposażenie mobilnej stacji roboczej przed podjęciem zakupowej decyzji

Zarówno efektywność, jak i wygoda pracy, zależy przede wszystkim od zaimplementowanych podzespołów i technologii w mobilnych komputerach. Do kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, należą: matryca, karta graficzna i procesor, pamięć operacyjna, a także dysk twardy. Poniżej pokrótce omawiamy każdy z nich.

Matryca w mobilnych stacjach roboczych

Od matrycy zależy widoczność, wielkość obszaru roboczego, a także jego ergonomia. Wybierając specjalistycznego notebooka lub laptopa, warto postawić na matrycę z matową powłoką, która zapewni komfortową pracę w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

Poza tym matryca nie powinna być zbyt mała, ponieważ ograniczy to przestrzeń roboczą – tak istotną podczas pracy w środowisku CAD lub innych specjalistycznych programach. Warto postawić na matrycę o przekątnej od 15 do nawet 21 cali o rozdzielczości Full HD.

Do pracy w zaawansowanym środowisku o wiele lepiej sprawdzą się matryce IPS LCD, choć przy ograniczonym budżecie warto pomyśleć również o nieco tańszych matrycach TN, które oferują nieznacznie węższe kąty widzenia i słabsze odwzorowanie palety barw.

Karta graficzna i procesor

Moc obliczeniowa oraz wydajność układu graficznego to równie ważne parametry mobilnych stacji roboczych. W przypadku pracy w obciążającym sprzęt środowisku zdecydowanie lepiej postawić na wydajne układy nowej generacji, które zapewnią szybkość realizowania operacji, wielowątkowość, czy szybkość kompilacji. Rozsądnym rozwiązaniem wciąż pozostają dwu- i czterordzeniowe procesory Intel Core serii i3, i5 oraz i7. W przypadku środowisk CAD, CAM i CAE lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na procesor o pojemniejszym cache oraz wyższym taktowaniu niż na jednostkę, która wspiera wielowątkowość.

Mobilna stacja robocza powinna być również wyposażona w wydajny układ graficzny, który obsługuje API OpenCL i OpenGL, a także wspiera pracę w środowisku 3D. Polecanymi układami są karty Nvidia Quadro oraz AMD FirePro, które dedykowane są pracy w środowiskach OpenGL. Poza tym dobra karta graficzna do specjalistycznych zastosowań powinna zapewniać dużą przepustowość oraz wsparcie dla obliczeń podwójnej precyzji.

Pamięć operacyjna

Pamięć operacyjna to równie ważny podzespół stacji roboczych. Teoretycznie, im jej więcej, tym lepiej. Absolutnym minimum przy pracy w środowiskach CAD, CAM i CAE powinno być 8 GB wysoko taktującej pamięci RAM DDR3 lub DDR4. Warto postawić na sprzęt, który umożliwi rozszerzenie pamięci RAM do 16 GB.

Dysk twardy

Warto postawić na mobilny komputer wyposażony w szybki i wydajny dysk SSD, który wpłynie na tempo realizowanych operacji. W przypadku konieczności posiadania większej przestrzeni dobrym pomysłem będą nośniki hybrydowe łączące dyski HDD z SSD. Optymalnym minimum przestrzeni dyskowej powinno być 256 GB.

Szukasz atrakcyjnej oferty mobilnych stacji roboczych? Sprawdź tutaj.