Zgodnie z planem, przetarg na opracowanie koncepcji architektoniczno-przestrzennej zagospodarowania terenu, na którym ma powstać nowy terminal, ma być ogłoszony jeszcze w tym roku. Kolejny etap to przeprowadzenie konkursu na budowę obiektu.

Jak dodał prezes GTL, warunkiem realizacji inwestycji jest dalszy rozwój Katowice Airport, ale o to zarządca lotniska się nie martwi – tylko w tym roku szacowana liczba odprawionych pasażerów to 4,8 mln, tj. ponad ¼ więcej niż rok temu. Mimo iż w najbliższych latach spodziewany jest spadek tempa rozwoju (spowodowany m.in. rosnącymi cenami paliwa), Tomasik uważa, że wartości wskaźników wzrostu portu będą nadal dwucyfrowe.


GTL już teraz inwestuje w rozwój infrastruktury katowickiego lotniska. Najważniejsze prace zaplanowano w obrębie głównego terminalu B. Obiekt ma zostać powiększony (rozbudowany w kierunku południowym), powstaną trzy „mosty”, którymi pasażerowie będą przemieszczać się z terminalu do samolotów, przebudowany ma być też układ kontroli bagażu w celu dostosowania go do unijnych przepisów. Prace modernizacyjne miały rozpocząć się zimą tego roku, jednak z uwagi na grudniowy szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach, zostały przeniesione na kolejny sezon zimowy (2019/20).

Oprócz tego Katowice-Pyrzowice rozbudowują strefę małego ruchu lotniczego (powstanie pięć lub sześć hangarów), bazę cargo (nowy obiekt ma mieć 5–6 tys. m²), płytę postojową dla samolotów towarowych oraz bazę techniczną (dwa nowe hangary techniczne). Powstają także nowe miejsca parkingowe. W przyszłości GTL chce też zainwestować w lotniskową służbę ratowniczo-gaśniczą, bazę paliwową oraz centralną wartownię.


Katowice Airport to jeden z największych polskich portów lotniczych. Powstał w 1966 r. w Pyrzowicach – miejscowości w powiecie tarnogórskim (gmina Ożarowice), około 35 km od Katowic. Zajmuje 500 ha powierzchni. Przepustowość lotniska to około 4 mln pasażerów. W ub.r. port obsłużył ponad 3,8 mln osób i przeprowadził blisko 27,3 tys. operacji.

Przeczytaj także: Lotniska w Polsce [ranking]