Odzież ochronna i robocza to dwa rodzaje ubrań, które powinny być zapewnione pracownikom niektórych zawodów. Branże budowlana, chemiczna i inne, w których pracownik wykonuje prace fizyczne lub jest narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, szczególnie muszą dbać o właściwą odzież ochronną i roboczą.
Odzież ochronna to odzież służąca ochronie pracownika przed zagrożeniami, które niesie wykonywanie danej pracy. Fot. depositphotos.com
Czym jest odzież robocza?
Odzież robocza to odzież używana na stanowiskach pracy, która jest dostosowana do wykonywania obowiązków związanych z danym zawodem. Za wydanie odzieży roboczej lub ekwiwalentu tej odzieży odpowiedzialny jest pracodawca. Przepisy BHP określają, kiedy odzież robocza jest wymagana. Zazwyczaj obowiązek noszenia odzieży roboczej dotyczy stanowisk pracy przy maszynach i urządzeniach. Poza odzieżą, robocze może być także obuwie, a także akcesoria: kaski, okulary, czapki, rękawiczki.
Odzież ochronna – definicja
Odzież ochronna to odzież służąca ochronie pracownika przed zagrożeniami, które niesie wykonywanie danej pracy. Mogą to być zagrożenia o charakterze termicznym, mechanicznym, chemicznym, biologicznym czy atmosferycznym. Odzież ochronna jest niezbędna na niektórych stanowiskach pracy, szczególnie gdy w grę wchodzi kontakt z maszynami, środkami chemicznymi i biologicznymi, wysoką temperaturą, trudnymi warunkami atmosferycznymi itd. Nie byłoby możliwe wykonywanie pracy bez niej, bo groziłoby to utratą zdrowia lub życia przez pracownika.
Odzież ochronna obejmuje nie tylko ubrania, ale także obuwie i akcesoria. Bardzo ważnymi elementami odzieży ochronnej są kaski, gogle, maski, ochraniacze, okulary oraz rękawice. Jeśli chodzi o ubrania, można wyróżnić spodnie, bluzy czy kombinezony ochronne. Pracodawca musi zapewnić odzież ochronną, a przepisy BHP określają specyfikę pracy, w której odzież ochronna jest wymagana. Nie jest jednak określone, jaka ta odzież powinna być: używana czy nowa. Można zatem kupić używaną odzież, o ile spełnia ona wymogi i zostanie poddana dezynfekcji.
Odzież robocza a ochronna
Ochronna i robocza odzież często są mylone. To jednak nie tożsame pojęcia. Odzież i obuwie robocze nie mają cech ochronnych. Jedyne ich właściwości to fakt, że nadają się one do stosowania w pracy. Odzież robocza jest używana ze względów sanitarnych oraz technologicznych oraz by chronić przez zabrudzeniami. Natomiast odzież ochronna wykazuje pewne cechy szczególne, które pozwalają na jej działanie ochraniające życie i zdrowie pracownika.
Odzież ochronna jest wykonana ze specjalnego materiału, który pozwala chronić przed zagrożeniami – i to najczęściej kilkoma naraz. Ponadto, odzież ochronna jest oznaczona kategorią ochronną. Występują różne rodzaje odzieży ochronnej, ze względu na ochronę przed rożnymi zagrożeniami i dostosowania do różnych branż i specyfiki zawodów.
Odzież ochronna musi mieć odpowiedni atest, odzież robocza – nie. Co łączy te dwa rodzaje odzieży? Najczęściej ci sami producenci zajmują się ich wykonaniem, także te same przepisy BHP określają stosowanie tej odzieży.
Rodzaje odzieży ochronnej
Jeśli chodzi o odzież ochronną, to wyróżnia się kilka rodzajów odzieży ze względu na jej przeznaczenie. Nie dokonuje się podziału ze względu na materiał, z którego jest wykonana odzież ochronna. Materiał ściśle jest związany z funkcją ochronnej odzieży.
Odzież ochronna to:
- odzież chroniąca przed porażeniem prądem: dedykowana pracownikom, którzy mają kontakt z instalacjami energetycznymi;
- odzież ochronna ESD: towarowa odzież chroniąca przed ładunkami elektrostatycznymi, przydająca się w pracach kontaktowych z oparami substancji wybuchowych i palnych, gdzie za duży ładunek elektrostatyczny może być zapłonem do wybuchu czy pożaru;
- odzież ostrzegawcza: ma na celu zwiększenie widoczności pracownika na przykład na drodze, zazwyczaj jest stosowna jak uzupełnienie innej specjalistycznej odzieży ochronnej;
- odzież ochronna chemiczna: używana do ochrony przed środkami chemicznymi;
- odzież termiczna: ma za zadanie chronić przed wysokimi lub bardzo niskim temperaturami;
- odzież chroniąca przed promieniowaniem: stosowana przy pracach, gdzie jest kontakt z promieniowaniem, np. laboratoria, placówki medyczne;
- odzież ochronna biologiczna: ma za zadanie chronić przed zakażeniem drobnoustrojami występującymi np. w zoo, gabinetach weterynarii itd.;
- odzież chroniąca przed mechanicznymi obrażeniami: przydatna w branży budowalnej czy w fabrykach, gdzie istnienie niebezpieczeństwo wypadku lub urazu;
- odzież odporna na szkodliwe warunki atmosferyczne: chroni przed szkodliwym wpływem trudnych warunków atmosferycznych.
Typy odzieży roboczej
Jeśli chodzi o podział odzieży roboczej, to podstawowe kryterium wyróżnienia różnych rodzajów odzieży roboczej to jej przeznaczenie. Wyróżnia się odzież roboczą do branży ogrodniczej, gastronomicznej, lekarskiej, dla mechaników, budowlańców.
Inny podział dotyczy tego z odzieżą na jaką część ciała mamy do czynienia. Występuje odzież wierzchnia i górna, czyli bluzy, kamizelki, koszule, koszulki, spodnie robocze (na przykład jula.pl/catalog/odziez-i-artykuly-bhp/odziez-meska/odziez-robocza/trousers/spodnie-robocze-902894/) oraz ogrodniczki, kombinezony robocze, także krótkie spodenki robocze. Poza tym istnieje też obuwie robocze i akcesoria robocze, takie jak kaski, czapki, rękawiczki, okulary. Można też spotkać się z bielizną roboczą.
Materiał wykonania odzieży roboczej
Odzież robocza może być wykonana z różnych materiałów, ale wszystkie mają w głównym składzie bawełnę. Stuprocentowy udział bawełny w składzie cechuje odzież drelichową, która dzięki temu jest przewiewna. To najbardziej popularny rodzaj odzieży roboczej, który występuje w wielu kolorach i gramaturach. Można kupić także odzież roboczą bawełnianą z domieszką innych włókien syntetycznych. Zmieszanie bawełny z syntetycznymi materiałami zmienia jej właściwości. Taka odzież nie tylko chroni przez zabrudzeniami, ale też ma wodoodporne właściwości czy olejoodporne. Dzięki zmieszaniu z syntetycznymi włóknami, taka odzież robocza także łatwiej się czyści. Dla specyficznych grup zawodowych polecana jest odzież bawełniana wykonana z innych tkanin jak polar, flanela, stylon czy polipropylen, z którego wykonuje się odzież jednorazową.
Odzież ochronna czy robocza powinna być wybierana ze względu na branże czy specyfikę zawody oraz efektywność i trwałość, dopiero potem kryterium stosowanym przy zakupie może być cena. Szeroki wybór odzieży roboczej znajdziesz m.in. w Jula jula.pl/catalog/odziez-i-artykuly-bhp/odziez-meska/odziez-robocza/.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.