List intencyjny w sprawie realizacji inwestycji podpisali prezes Polskiej Grupy Lotniczej (PGL) Rafał Milczarski, marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl oraz wicemarszałek regionu Bogdan Romaniuk.

Komunikacja lotnicza odnotowuje bardzo silne tendencje wzrostowe. Światowa flota samolotów pasażerskich w 2017 r. powiększyła się o 4% w stosunku do roku poprzedniego, co dało aż 31 tysięcy nowych samolotów. Boeing przewiduje, że w latach 2017–2034 zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników technicznych wzrośnie aż do 754 tysięcy. Należy wykorzystywać sprzyjającą koniunkturę, która prognozuje ogromne zapotrzebowanie na usługi MRO. Głęboko wierzę, że inwestycja w Rzeszowie, będzie nie tylko korzystna dla spółek PGL czy regionu Podkarpacia, ale także dla całego sektora polskiego lotnictwa. Dzięki nowoczesnej bazie będziemy mogli zwiększyć udział eksportu usług przeglądów samolotów wąsko- i szerokokadłubowych dla światowych linii lotniczych – mówił Łukasz Siwiński, członek zarządu AMS ds. technicznych.


Baza MRO (ang. Maintenance Repair & Overhaul) ma zostać zbudowana na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Realizacją przedsięwzięcia zajmą się wspólnie PGL oraz LOT Aircraft Maintenance Services (LOT AMS). Zarząd rzeszowskiego lotniska zadeklarował już umożliwienie nabycia działek niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji; obiecał także wsparcie w ich skomunikowaniu i uzbrojeniu. Samorząd województwa pomoże z kolei w pozyskaniu i szkoleniu pracowników do obsługi bazy. Powstać mają specjalne programy dla szkół średnich i wyższych w regionie, klasy patronackie oraz zajęcia, które prowadzić będą wykwalifikowani pracownicy bazy.

W nowym centrum serwisowym samolotów znajdzie zatrudnienie wysoce wykwalifikowana kadra inżynierów i mechaników lotniczych, których źródłem będą m.in. Dolina Lotnicza i Politechnika Rzeszowska – mówił Rafał Milczarski.

Baza serwisowa w Jasionce ma być gotowa w 2020 r.


Port lotniczy Rzeszów-Jasionka powstał w 1941 r. Jest zlokalizowany około 14 km od centrum stolicy Podkarpacia i zajmuje ponad 650 ha. Dysponuje drogą startową o wymiarach 3200x45 m – to drugi pod względem długości, po warszawskim Okęciu, pas startowy w kraju. Cywilno-wojskowe lotnisko jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się portów w Polsce. Niedawno uruchomione zostały nowe połączenia lotnicze – do Newarku oraz Tel Awiwu, obsługiwane przez – kolejno – Boeing 787 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8.

Polska Grupa Lotnicza to powołana w styczniu 2018 r. spółka akcyjna z kapitałem 1,2 mld zł, która przejęła spółki LOT, LOT AMS oraz LS Airport Services (mają one zachować odrębność organizacyjną i kapitałową). W jej ramach powstać ma m.in. spółka zajmująca się leasingiem samolotów.

Przeczytaj także: Lotniska w Polsce [ranking]