• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Materiał budowlany ze... śmieci

Nadchodzi nowa era recyklingu


Opublikowano: 18-11-2018 Źródło: Trashpresso.com

Każdego dnia na całym świecie wyrzucanych jest 100 mln plastikowych butelek. Mimo iż odpady te poddawane są recyklingowi, naukowcy od lat szukają sposobów, jak praktycznie wykorzystać plastik bez konieczności uruchamiania ogromnego i kosztownego zakładu przetwórstwa. Jednym z najnowszych rozwiązań w tym obszarze jest Trashpresso – maszyna przetwarzająca plastikowe odpady na płytki, które można wykorzystać jako materiał budowlany lub ozdobny.


Trashpresso. Fot. trashpresso.com Trashpresso. Fot. trashpresso.com

Cały proces recyklingu plastiku składa się z trzech etapów. Najpierw odpady są zmniejszane, następnie oczyszczane, a na koniec formowane w odpowiedni kształt. Jeszcze na etapie produkcji płytki są zabezpieczane przed ewentualnymi odkształceniami oraz negatywnym wpływem wody i powietrza. Gotowy materiał jest nie tylko wysoce odporny na zniszczenie, ale ma też szeroki zakres zastosowań. Może być wykorzystany zarówno jako izolacja podłogi, produkt do wykańczania ścian, jak i element dekoracyjny.

Płytki powstające w Trashpresso. Fot. trashpresso.com Płytki powstające w Trashpresso. Fot. trashpresso.com

Sama linia technologiczna mieści się w ponad 12-metrowym kontenerze, który może być transportowany zarówno drogą lądową lub morską, jak i powietrzną. Samodzielną częścią maszyny jest panel słoneczny, który zasila urządzenie (Trashpresso dysponuje też zapasowym generatorem diesla, który może być stosowany w trudnych warunkach atmosferycznych). W ciągu sześciu godzin pracy urządzenie zużywa 40,5 kW energii, a w ciągu godziny jest w stanie przerobić 50 kg plastiku.

Pomysłodawcą urządzenia jest tajwański inżynier Arthur Huang, którego w testach i promocji Trashpresso wspierał znany aktor Jackie Chan. „Premiera” miała miejsce w kwietniu 2017, podczas obchodów Dnia Ziemi, organizowanych przez National Geographic i ekipę Chana w Szanghaju. Do tej pory szanghajska fabryka wyprodukowała dwie maszyny – jedna pracuje na kontynencie azjatyckim, druga – w Europie. W planach jest produkcja trzeciego Trashpresso, który „działałby” na terytorium Ameryki Północnej.

Przeczytaj także: Morski recykling śmieci? Dryfująca rura oczyści ocean z odpadów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia