Szkło jest dzisiaj bardzo modnym elementem wykończeniowym wnętrz. Stosuje się je w łazienkach, ale i w pokojach mieszkalnych, a nawet w kuchniach. Wiele jest sposobów jego designerskiego użycia.
Fot. pexels.com
W przestrzeniach mieszkalnych szkło idealnie sprawdza się do wykańczania schodów, ścianek działowych, blatów. Ze szkła wykonuje się również balustrady. W nowoczesnych łazienkach montuje się całe, szklane kabiny prysznicowe czy wnętrza wanien.
Szkło coraz popularniejsze przy wykańczaniu wnętrz – dlaczego?
Szkło w ostatnim czasie robi furorę w świecie aranżacji wnętrz i szeroko pojętej architektury. Cechy tego surowca, które o tym zadecydowały, to uzyskiwana dzięki niemu w przestrzeni:
- przestronność,
- elegancja,
- minimalizm.
Szkło jest używane najczęściej do wykonania wykończenia:
- schodów,
- ścianek działowych,
- blatów stołów,
- przestrzeni okiennych,
- na balkonach jako balustrada.
Balustrady szklane cieszą się ogromnym zaufaniem – dlaczego?
Balustrady szklane są wykorzystywane do zabezpieczenia schodów, tarasów i balkonów. To rozwiązanie rekomendowane przez architektów, które zyskało również zaufanie inwestorów. Z jednej strony to doskonała forma zabezpieczenia danej przestrzeni, która wygląda elegancko i lekko. Zdecydowanie lepiej wizualnie wygląda balustrada zabezpieczona szkłem niż ta zabezpieczona drewnianymi sztachetami. Balustrady szklane idealnie sprawdzają się również jako wykończenie klatek schodowych, zwłaszcza otwartych w przestrzeniach domów i dwupoziomowych mieszkań. Balustrady szklane mają liczne walory użytkowe. Zwykle wykonuje się je z tafli szkła hartowanego i zaminowanego, toteż balustrada tak wykonana wygląda elegancko, a jest bezpieczna. Można je montować na przynajmniej kilka sposobów, np. w profilu podłogi, punktowo do schodów, w profilu od boku stropu.
Szkło w przestrzeni mieszkania może być użyte również w inny sposób – jakie ma to wady, a jakie zalety?
Powszechne jest również wykonywanie ze szkła ścianek działowych, czy użycie jego elementów do wykończenia wnętrz, np. w kuchni stosuje się szklane płyty na ścianach. Modne są również szklane żyrandole, drzwi czy blaty ław i stołów. Stosowane jednak szkła ma liczne zalety, ale i wady. Podstawową zaletą stosowania szklanych elementów wykończeniowych jest optyczne powiększenie pomieszczenia. W przypadku małych pomieszczeń np. szklane ścianki nadają lekkości oraz przejrzystości danemu wnętrzu. Elementy ze szkła często wprowadzają niesamowity klimat do danej przestrzeni.
Szkło jest łatwe w utrzymaniu czystości, wystarczy je co jakiś czas przemyć płynem do podłóg. Szkło ma także inną cechę, która jest pożądana – stanowi solidną barierę akustyczną, a to ze względu na wysoki współczynnik izolacji akustycznej. Jednak takie rozwiązanie ma także wady. Szkło wprowadza zimny i surowy klimat przez co nie musi pasować wszystkim domownikom lub przebywającym w pomieszczeniach. Kolejną wadą jest to, że znajdujące się w mieszkaniu elementy ze szkła są narażone są na tłuste i zabrudzone palce osób, które będą obok nich przechodzić. Mycie nie wymaga użycia drogich detergentów, ale wymagana jest systematyczność w czyszczeniu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.