Światłowody – czyli w zasadzie co?

Nazwa internetu światłowodowego pochodzi od kabli wykonanych z włókna szklanego, przez które przepuszczane jest światło. Te włókna szklane są wykorzystywane właśnie do transmisji danych. Do mieszkania doprowadzona jest końcówka światłowodu, a po drodze nie ma żadnych urządzeń pośredniczących. Światłowody nie są zależne od czynników zewnętrznych – na jakość internetu nie wpływają np. aktualne warunki pogodowe. Internet może nieco zwolnić dopiero wtedy, kiedy użyjemy do podzielenia łącza routera. Oczywiście wiele zależy tutaj do samego sprzętu, który musi obsługiwać tak szybkie łącze, jakie mamy do dyspozycji. Internet światłowodowy to przede wszystkim:

  • bardzo szybkie łącze,
  • niezawodność połączenia internetowego,
  • niski ping,
  • szybkie buforowanie,
  • brak odczuwalnego zwolnienia internetu nawet w sytuacji, kiedy z usługi korzystać będzie wielu użytkowników.

Internet światłowodowy idealnie sprawdzi się w przypadku użytkowników, którzy potrzebują bardzo szybkiego internetu albo usługi dla wielu użytkowników. Na pewno zadowoleni będą z niego ci, którzy grają online czy oglądają przez internet telewizję w jakości HD.

Światłowód w Polsce luksusem?

O ile rzeczywiście internet światłowodowy jest w Polsce dostępny w bardzo dobrej cenie, to problemem jest sama dostępność usługi. Według danych „Pulsu Biznesu” z 2017 r. ze światłowodów w Polsce korzysta 3,9% gospodarstw domowych. Nie jest to wynik imponujący. Średnia w Unii Europejskiej wynosi 13,9%, a Polska znajduje się pod tym względem dopiero w trzeciej dziesiątce krajów. Co ciekawe, to wcale nie kraje Zachodniej Europy dają największe możliwości dostępu do światłowodów. Dane firmy badawczej iDate sugerują, że najlepsza trójka to Litwa, Łotwa i Szwecja. W tych krajach z dostępu do światłowodów cieszy się może ponad 40 proc. gospodarstw domowych. W Polsce pod tym względem pozostaje wiele do zrobienia i poczekamy jeszcze minimum kilka lat, zanim będziemy mogli mówić o powszechnym dostępie do szybkiego internetu światłowodowego.

W Polsce mamy już internet 1 GB!

Na początku września w sieci pojawiła się informacja, że internet światłowodowy w UPC oferowany jest już z prędkością 1 GB/s. Z tak szybkiego internetu korzystać mogą jak na razie wybrani klienci w Warszawie. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju rewolucja w zakresie prędkości sieci – to pierwsza taka oferta na rynku. Oczywiście spodziewać się możemy, że prędkość internetu będzie w dalszym ciągu rozwijana i operatorzy zapewnią nam jeszcze większe możliwości.

Kable światłowodowe przy każdym nowym budynku

W pierwszym kwartale 2018 r. rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu internetu. Założenia ustawy są takie, że przy każdym nowym budynku mają się znaleźć kable światłowodowe, a przy drogach kanały technologiczne, które umożliwią umieszczanie tam kabli telekomunikacyjnych. Istotne zapisy są m.in. takie, że urzędnicy nie będą mogli w planach zagospodarowania przestrzennego umieszczać zakazu inwestycji telekomunikacyjnych bez dokładnego wskazania przyczyny. W najbliższych latach przekonamy się, jak przepisy te wpłyną na rozwijanie polskiej sieci światłowodów.

Światłowody powszechnie dostępne? Nieprędko

W dalszym ciągu światłowody pozostają rozwiązaniem dla wybranych klientów, przede wszystkim w miastach. Choć usługi te są stosunkowo tanie, to jednak jeszcze potrwa, zanim większość z nas będzie mogła korzystać z szybkiego internetu światłowodowego.