• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Filtracja oleju hydraulicznego – mikrofiltracja oleju

Opublikowano: 27-12-2018 Źródło: Źródło zewnętrzne

Zabrudzenia oleju hydraulicznego nie da się uniknąć, ponieważ jest on integralną częścią każdego układu hydraulicznego. Co więcej, okazuje się, że nawet nowy olej jest już zanieczyszczony, bo zawiera najczęściej ponad 75 tys. cząstek stałych o wielkości powyżej 5 mikronów na 100 ml płynu. Brudne są również poszczególne elementy układu hydraulicznego, które dopiero co opuściły taśmę produkcyjną (takie jak: pompy, rury, zawory, węże, wymienniki ciepła, zbiorniki na olej itp.).


Fot. olbromski.pl Fot. olbromski.pl

Filtracja oleju hydraulicznego – proces mikrofiltracji oleju

Mikroskopijnych rozmiarów zanieczyszczenia nie są usuwane przez zwykły filtr, a lepka struktura i działania korozyjne tych cząsteczek mają bezpośredni wpływ na wydajność oraz niezawodność systemu hydraulicznego. Dlatego wskazany jest proces filtrowania oleju hydraulicznego.

Mikrofiltracja wydłuża żywotność oleju, a także części eksploatacyjnych układu hydraulicznego, poprzez poddawanie go oczyszczaniu z wykorzystaniem wyspecjalizowanych filtrów. Dzięki filtracji oleju, można go powtórnie wykorzystać.

Ponieważ jest to rozwiązanie stosunkowo nowe to nie wszyscy są przekonani, co do tego, czy trwałość olejów może być dłuższa niż wskazany okres przeglądowy. Jednak najnowsze badania wykazały, że w rzeczywistości oleje hydrauliczne tracą własności fizykochemiczne dużo wolniej. Mowa jest głównie o olejach hydraulicznych, przekładniowych i transformatorowych. A zatem, przy prawidłowej eksploatacji maszyny i dbaniu o czystość oleju, jesteśmy w stanie wydłużyć nie tylko życie silnika, ale także użytego oleju hydraulicznego.

Mikrofiltracja oleju. Fot. olbromski.pl Mikrofiltracja oleju. Fot. olbromski.pl

Korzyści wynikające z filtracji oleju hydraulicznego

Procesowi mikrofiltracji mogą być poddane oleje hydrauliczne, przekładowe, maszynowe, turbinowe, a także chłodziwa – oleje obróbcze, emulsje olejowe itp., posiadające klasę lepkości według ISO od 50 do 150.

Filtracja oleju hydraulicznego niesie ze sobą szereg korzyści:

  • oszczędności – wynikające chociażby z rzadszego zakupu oleju oraz potrzeby wymiany filtrów hydraulicznych,
  • wydłużenie czasu użytkowania i ograniczenie do minimum czasu przestoju urządzeń, spowodowanych częstą wymianą oleju czy ich awariami,\
  • cichsza, równiejsza praca silnika oraz dłuższe jego życie, a także mniejsze koszty ewentualnej naprawy urządzeń systemu hydraulicznego,
  • zmniejszenie spalania o nawet 15%, jak również zmniejszenie ilości spalin nawet do 80–90%

Reasumując, zamiast tracić czas i pieniądze na częste wymiany oleju hydraulicznego, znacznie bardziej opłaca się poddać go procesowi filtracji.

Jaka firma zajmuje się takimi usługami?

Warto zapytać u źródła – przedsiębiorstwo FHU Olbromski z Gdańska świadczy m.in. usługi filtracji oleju hydraulicznego. Wszelkie informacje znajdą Państwo na stronie www.olbromski.pl.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia