Za bezpośrednie źródło powstania Allgemeine österreichische Baugesellschaft wskazuje się usunięcie wiedeńskich fortyfikacji pod koniec lat 50. XIX w. W centrum stolicy Austrii nastała pustka, którą należało zagospodarować. Boom budowlany, którego doświadczyli wówczas mieszkańcy Wiednia, był także szansą na nowo powstałej spółki. Wykorzystując ją, przedsiębiorstwo wybudowało wówczas siedem pawilonów wystawienniczych i hotele z okazji wystawy światowej, zorganizowanej w Wiedniu w 1873 r.

W 1927 r. spółka połączyła się z firmą A. Porr Aktiengesellschaft. Na znaną dziś nazwę koncernu czekano prawie 90 lat. W 2011 r. powstał Porr Bau GmbH, a dwa lata później – wskutek reorganizacji grupy - Allgemeine Baugesellschaft-A. Porr Aktiengesellschaft przekształcono w Porr AG.

Wśród najbardziej znanych inwestycji, za które odpowiadała spółka, są: budowa 35-kilometrowego tunelu kolejowego Lötschberg w Szwajcarii, mostu Old Sava o długości 430 m w Belgradzie (Serbia) czy kompleksu Eurovea International Trade Center w Bratysławie (Słowacja), a także modernizacja autostrady A1-West w Austrii.

Obecnie firma znajduje się wśród 50. największych przedsiębiorstw budowlanych na świecie. 2017 r. zamknęła z przychodami na poziomie 4,293 mln EUR.

Porr działa także w Polsce. Grupę tworzą spółki Porr Polska Construction S.A. oraz Porr Polska Infrastructure S.A. Wśród podejmowanych przez koncern kontraktów są zarówno projekty kubaturowe, jak i kolejowe czy drogowe. Obecnie przedsiębiorstwo realizuje m.in. budowę odcinka drogi ekspresowej S3 Bolków–Kamienna Góra z dwoma tuneli drogowymi. Jest także generalnym wykonawcą jednej z największych inwestycji tunelowych, realizowanych obecnie w kraju – budowy tunelu pod cieśniną Świną, który ma połączyć wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Polski oddział Porr AG zajmuje 7. miejsce w rankingu największych firm budowlanych działających w Polsce.

Zobacz nasz TEMAT SPECJALNY: TUNEL W ŚWINOUJŚCIU