Stan deweloperski

Nie istnieje jedna definicja stanu deweloperskiego. Każdy deweloper tworzy własną, na potrzeby inwestycji, dlatego przed podpisaniem umowy o kupnie mieszkania należy dokładnie zapoznać się ze standardem jego wykończenia. Deweloperzy bardzo często tworzą więcej niż dwie możliwości, nazywając wykończenie standardem deweloperskim premium czy plus itp.

Mieszkania deweloperskie – podstawowe wykończenie

Wybierając najbardziej standardowe wykończenie mieszkania możesz spodziewać się obiektu w stanie surowym, ale gotowym do użytkowania. Oznacza to, że w mieszkaniu podprowadzone są instalacje wewnętrzne, a także grzejniki. Pomieszczenie jest zamknięte – posiada drzwi wejściowe, okna, parapety, a także betonową wylewkę na podłodze i pokryte warstwą tynku ściany. Teoretycznie mieszkanie nadaje się do użytku, ale wymaga ono solidnego wykończenia, a następnie umeblowania.

Mieszkania deweloperskie – wykończenie ponadpodstawowe

O wykończeniu ponadpodstawowym można mówić już w momencie, gdy deweloper wzbogaci Twoje mieszkanie w jakiekolwiek urządzenia bądź oferując prace dodatkowe, takie jak zamontowanie toalety czy innych niż w standardzie drzwi wejściowych. Może się jednak zdarzyć, że tak jak w przypadku Osiedla Słowik: www.osiedleslowik.pl/oferta-nowych-mieszkan, standard deweloperski obejmuje drzwi zewnętrzne o podwyższonej antywłamaniowości wliczające się do podstawowej usługi. To potwierdza, że definicja wykończenia deweloperskiego różni się w zależności od dewelopera i inwestycji.

Wykończenie „pod klucz”

Nowe osiedle z mieszkaniami „pod klucz”, czyli takimi, które od razu są gotowe do zamieszkania, oferuje między innymi deweloper ECO Scala – www.osiedleslowik.pl/kontakt. Lokale te są wyposażone w osprzęt elektryczny, a także inne urządzenie niezbędne do codziennego funkcjonowania. Oznacza to, że po otrzymaniu kluczy zyskasz wyposażoną w sprzęty AGD, zlewozmywak i baterię, a także blaty i szafki, kuchnię. W łazience położone będą najprawdopodobniej kafelki, zamontowane urządzenia sanitarne oraz armatura.

Jeżeli zdecydujesz się na wykończenie „pod klucz”, zaoszczędzisz czas oraz nerwy na samodzielne wykańczanie mieszkania. Jedyną rzeczą, jaką należy zrobić, jest umeblowanie i zaaranżowanie przestrzeni według własnego pomysłu. Musisz jednak pamiętać, że wykończenie mieszkania deweloperskiego „pod klucz” bywa kosztowne. Jednak po przeliczeniu kosztów samodzielnego remontu, cena staje się porównywalna.

Ile to kosztuje?

Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga bardzo dużo pracy. Należy w nim wstawić drzwi wewnętrzne, wykonać podłogi, a także urządzić pomieszczenia, takie jak kuchnia czy łazienka, wliczając w to oczywiście malowanie ścian i późniejsze meblowanie. Jeżeli decydujesz się na taki krok, koniecznie weź pod uwagę koszty, jakie będzie trzeba ponieść w związku z wykończeniem. Mówi się, że na każdy metr kwadratowy mieszkania należy przygotować około 1000 złotych. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju i jakości materiałów, które wybierzesz.

W przypadku wykończenia „pod klucz” niemożliwe jest podanie konkretnej kwoty. Każdy z deweloperów ustala cenę indywidualnie, biorąc pod uwagę wykorzystane materiały, a także ewentualną pomoc profesjonalnych biur zajmujących się projektowaniem i realizacją wnętrz.