Wykonawca właściwie skończył już projektowanie. Jest pozwolenie na budowę. Teraz wchodzą na plac budowy – poinformował Polską Agencję Prasową (PAP) dyrektor MGW Bartłomiej Szewczyk, dodając, że konsorcjum – wybrane w przetargu firmy Azi-Bud oraz Banimex – zajmie się zarówno pracami budowlanymi, jak i wykończeniowymi.

Sam obiekt zyska konstrukcję (zostanie ona dobudowana), która ułatwi przemieszczanie się na górne poziomy wieży. Zostanie też dodatkowo zabezpieczony; konieczne będą również prace adaptacyjne. Najwięcej zmian zajdzie jednak we wnętrzu wieży, gdzie powstanie m.in. Centrum Żywego Rzemiosła (zlokalizowane będzie w piwnicach obiektu). Ma ono odtwarzać tradycyjne zawody rzemieślnicze, związane z tradycją Śląska. Produkty centrum będą mogły być wykorzystywane w działalności muzeum.

Oprócz tego w planach jest otwarcie Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i przestrzeni wystawienniczej, prezentującej m.in. historię wieży ciśnień, a także Centrum Działań Rewitalizacyjnych, Ośrodek Dokumentacji Górniczej (pierwsze piętro) oraz Akademii Młodych Talentów i Akademii Seniora (drugie piętro). W głównej przestrzeni dawnego zbiornika, na wysokości ponad 20 m, znajdzie się wystawa naukowo-edukacyjna, której tematem będzie węgiel. Odwiedzający wieżę będą mieli okazję poznać naturalną historię surowca, dowiedzieć się, gdzie występuje i jaki jest jego obieg w przyrodzie, a także jak węgiel wykorzystywany jest w nowoczesnych technologiach.

Przewidziano także strefę rekreacyjną. W podzbiorniku wieży powstanie klubokawiarnia i przestrzeń wielofunkcyjna, a w latarni na szczycie – punkt widokowy. W okolicy obiektu zaplanowano także tzw. podwórko śląskie – miejsce spotkań i aktywizacji społecznej mieszkańców. Wszystko ma zmieścić się na 920 m² powierzchni.

Wartość zabrzańskiej inwestycji to 34,1 mln zł, z czego 23,6 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych. Wszystkie prace mają być zrealizowane do grudnia br.

Wieża ciśnień w Zabrzu powstała na planie ośmiokąta w stylu ekspresjonistycznym. Ma 46 m wysokości i 23 m średnicy. Obiekt wyróżnia konstrukcja – u podstawy, między ośmioma filarami podtrzymującymi zbiornik, mieszczą się trzy kondygnacje z obszernymi pomieszczeniami.

Przeczytaj także: Odnowiona wieża ciśnień w Ciechanowie