W Zabrzu rozpoczęły się prace adaptacyjne w niszczejącej wieży ciśnień. Wybudowany w 1909 r. obiekt zostanie zrewitalizowany, a w jego wnętrzu powstanie kompleks muzealny. Jak informuje dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego (MGW), które wykupiło wieżę, zakończyło się już projektowanie budynku, wykonawca rozpoczyna właśnie prace budowlane.
Tak będzie wyglądać odnowiona wieża ciśnień w Zabrzu. Wiz. UM Zabrze
Wykonawca właściwie skończył już projektowanie. Jest pozwolenie na budowę. Teraz wchodzą na plac budowy – poinformował Polską Agencję Prasową (PAP) dyrektor MGW Bartłomiej Szewczyk, dodając, że konsorcjum – wybrane w przetargu firmy Azi-Bud oraz Banimex – zajmie się zarówno pracami budowlanymi, jak i wykończeniowymi.
Sam obiekt zyska konstrukcję (zostanie ona dobudowana), która ułatwi przemieszczanie się na górne poziomy wieży. Zostanie też dodatkowo zabezpieczony; konieczne będą również prace adaptacyjne. Najwięcej zmian zajdzie jednak we wnętrzu wieży, gdzie powstanie m.in. Centrum Żywego Rzemiosła (zlokalizowane będzie w piwnicach obiektu). Ma ono odtwarzać tradycyjne zawody rzemieślnicze, związane z tradycją Śląska. Produkty centrum będą mogły być wykorzystywane w działalności muzeum.
Oprócz tego w planach jest otwarcie Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i przestrzeni wystawienniczej, prezentującej m.in. historię wieży ciśnień, a także Centrum Działań Rewitalizacyjnych, Ośrodek Dokumentacji Górniczej (pierwsze piętro) oraz Akademii Młodych Talentów i Akademii Seniora (drugie piętro). W głównej przestrzeni dawnego zbiornika, na wysokości ponad 20 m, znajdzie się wystawa naukowo-edukacyjna, której tematem będzie węgiel. Odwiedzający wieżę będą mieli okazję poznać naturalną historię surowca, dowiedzieć się, gdzie występuje i jaki jest jego obieg w przyrodzie, a także jak węgiel wykorzystywany jest w nowoczesnych technologiach.
Przewidziano także strefę rekreacyjną. W podzbiorniku wieży powstanie klubokawiarnia i przestrzeń wielofunkcyjna, a w latarni na szczycie – punkt widokowy. W okolicy obiektu zaplanowano także tzw. podwórko śląskie – miejsce spotkań i aktywizacji społecznej mieszkańców. Wszystko ma zmieścić się na 920 m² powierzchni.
Wartość zabrzańskiej inwestycji to 34,1 mln zł, z czego 23,6 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych. Wszystkie prace mają być zrealizowane do grudnia br.
Wieża ciśnień w Zabrzu powstała na planie ośmiokąta w stylu ekspresjonistycznym. Ma 46 m wysokości i 23 m średnicy. Obiekt wyróżnia konstrukcja – u podstawy, między ośmioma filarami podtrzymującymi zbiornik, mieszczą się trzy kondygnacje z obszernymi pomieszczeniami.
Przeczytaj także: Odnowiona wieża ciśnień w Ciechanowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.